Přírodní odpuzovače pomohou z domácnosti vyhnat nepříjemný hmyz

Mouchy, pavouci, mravenci, moli – nepříjemná a nevítaná návštěva našich domovů. Hmyz dokáže člověku znepříjemnit život, jako nikdo jiný. Stačí, aby nám zakroužila nad hlavou moucha, zahlédli jsme mola či proběhl po kuchyňském stole mravenec a jsme ve střehu, hledáme nějaký přípravek na hubení hmyzu.

Je až s podivem, kolik různého hmyzu žije v lidských obydlích. Již naši předkové hledali způsoby, jak jim pobyt v domácnosti znepříjemnit, minimalizovat jejich počet nebo se jich úplně zbavit.

Prevence je základ

často to můžete slýchat, ale jen málokdo se těmito radami řídí. Existuje několik preventivních opatření, jak zamezit hmyzím návštěvám. Patří zde například sítě do oken. Ale i důkladná hygiena, pravidelný úklid. To znamená luxování drobečků (i ze stolu a kuchyňské pracovní desky). Pravidelné vytírání i mezi skřínkami, za sporákem, pod lednicí apod. Pravidelné vynášení odpadků a nenechávání zbytků jídla, které by bylo příliš velkým lákadlem.

Větrejte prádlo, skříně, čistěte matraci, vyměňujte pravidelně každý týden ložní prádlo. Uklízejte i pod postelí, pod skříněmi, za skříněmi. Jen tak zamezíte většině hmyzu, aby se u vás zdržovali. Používejte i různě vonné esence, které hmyz nemá rád – třeba levanduli, cedr, kávu a další.

Přírodní odpuzovače

To, co nám voní, většině těchto vetřelců páchne. Mimo zmiňované levandule a kávy, to může být i černý čaj, skořice, pepř. Můžete také na parapetu pěstovat bylinky, které ozdobí vaší domácnost a odradí hmyz od návštěvy u vás: máta, šalvěj, afrikány.

Velmi účinné jsou i aromatické olejíčky: tea tree, eukalypt a další. Velmi také pomáhá vytřít podlahu a otřít okenní parapety vodou s octem a pár kapkami éterického oleje některé zmiňované vůně. Vyrobit si můžete i dekorativní vonné misky. Ozdobí a provoní domácnost a zaženou nezvané hosty.

Fotografie: Starcitypestcontrol