Přírodní přípravky v domácnosti aneb uklízíme bez chemie!

Nejspíš všichni moc dobře známe, co obnáší dát do pořádku domácnost. Nakonec přece všichni chceme mít doma čisto a voňavo. Nebo se snad mýlím?

Zkuste si představit to neuvěřitelné množství chemických přípravků, kterými poškozujeme životní prostředí. Naštěstí existují možnosti, jak přírodně uklidit i provonět byt a vynechat veškerou chemii. Tyto přírodní přípravky, které pomohou s úklidem má určitě doma každý.

Kuchyňská sůl

Odstraňuje usazeniny například ve váze, dokonale čistí akvária, připáleniny na žehličce. Pokud se vám podaří připálit žehličku – nasypte na noviny sůl a opatrně přejíždějte žehličkou.

Pivo

Snad se na vás manžel nebude tolik zlobit, když mu jedno vezmete na úklid. Výborně čistí dřevěný nábytek a fleky od kávy.

Olivový olej a citrón

Dva díly olivového oleje a jeden díl citronové šťávy (může být bílý ocet) smíchejte, použijte na leštění nábytku. Nejenže bude krásně lesklý, ale citron provoní svěže domácnost.

Ocet

Ocet je známý svým širokým využitím. Skvěle čistí žaluzie, odstraňuje vodní kámen, likviduje bakterie a pachy, čistí spáry mezi kachličkami. V kombinaci ocet a jedlá soda vyčistí i zanesený odpad.

Mléko

Dokonce i mléko se dá při úklidu využít. Kyselé mléko nemusíte hned vylévat, protože dokonale čistí stříbrné předměty. Mléko je vhodné i na lakovanou kůži.

Kostky ledu

Jamky na koberci se vyrovnají, když do nich dáte kostku ledu. Led odstraňuje i žvýkačku zašlapanou do koberce nebo přilepenou na oblečení.

Kukuřičný škrob

Pokud máte na stěně mastný flek – nasypte škrob na hadr a flek vydrhněte. Pomáhá dokonce i s čištěním koberců. Nasypte jej na koberec a nechejte hodinu a půl působit. Poté vyluxujte a koberec nejenže prokoukne, ale bude vonět. Také stříbrné nádobí se bude lesknout, když ho vyčistíte škrobem naředěným vodou.

Alobal

Potřebujete vydrhnout troubu a nemáte drátěnku? Výborně poslouží skrčený alobal. Stejně tak dobrý je na drhnutí připálených hrnců nebo zašlé spodní strany kastrolů.

Jablko

Potřebujete provonět lednici či chlebník? Rozkrojte jablíčko na půlky a vložte dovnitř. Dokáže výborně neutralizovat pachy.

Obrázky: pixabay.com