Za nedostatečnou péči o zahradu hrozí vysoké pokuty. Vyšplhat se mohou až do výše 500 000 Kč

Fotografie: Depositphotos

Možná vás přemůže lenost a rozhodnete se trávník na svém pozemku neudržovat. I to se však řídí pravidly a za jejich nedodržování mohou vlastníkům hrozit i pokuty.

Některé naše zákony a vyhlášky mohou někomu připomínat pověstný Kocourkov. Víte, že vám někdo může nařídit, že máte posekat vlastní zahradu? A co vám na ní nesmí růst? I když jde o váš soukromý pozemek, vztahují se na vás zákonné povinnost. A neznalost zákona neomlouvá.

Vaše zahrada pod dohledem

Pohrabat listí, posekat trávník, lány kopřiv vymýtit, ostříhat stromky a keře. Většina majitelů pozemků považuje takové práce za samozřejmost, i přesto ale místy přibývá zahrad, které po údržbě doslova volají. Což je rovněž jeden z důvodů, proč obce přistupují k vyhlašování pravidel, jak by se o svůj pozemek měli majitelé starat – jinak jim totiž hrozí tučné pokuty.

Za většinu z toho přitom může zákon č. 128/2000 Sb., o obcích, dostupný na portálu ZákonyProLidi. Ten totiž pod paragrafem č. 66d o přestupcích uvádí, že fyzická, potažmo právnická osoba se dopouští přestupku tím, že neudržuje pořádek a čistotu na svém pozemku, čímž narušuje vzhled obce. Pokuta je stanovena jednotně, a to na neuvěřitelných 500 000 Kč. Pod nevinně znějící větu lze přitom započítat i právě přerostlou trávu nebo neudržovanou zahradu.

Za vypalování trávy hrozí vysoká pokuta. Může dosáhnout až 25 000 Kč

Ani se sekáním trávníku to ale nepřehánějte

Vyplatí se ale sledovat i městské a obecní vyhlášky, neboť obce mohou třeba výslovně uvádět míru sekání, jak uvádí portál IRozhlas, nebo upozorňovat na další povinnosti majitelů pozemků (jako třeba město Nové Sedlo). Všeho ale s rozmyslem. Kromě zahrad, u kterých je patrné, že nejsou posekané několik let, představují problém hlavně invazivní druhy rostlin. Jejich šíření má právě i povinnost sekání udržet pod kontrolou.

Zanedbaný pozemek
Fotografie: Freepik

Příliš časté sekání trávy vlastně ani ničemu neprospívá. Vyšší porost v horkých měsících plní důležitou funkci, a to hned z několika hledisek, jak píše web KlimaSeMění. Zadržuje vodu v krajině, snižuje teplotu povrchů i okolí, zlepšuje kvalitu ovzduší a je domovem většího počtu živočichů. A kromě toho časté sekání obtěžuje hlukem, za což mohou rovněž hrozit pokuty, jak jsme psali na BydlímeÚtulně. Zkrátka posekat párkrát za sezónu úplně postačí, abyste se vyhnuli problémům.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*