Pes je nejlepší přítel člověka. Pokud takového pejska doma máte, jistě nám dáte za pravdu. Pes dokáže být věrným společníkem, a dokáže vás milovat celým srdce. Jeho láska dokáže být věčná.
Proto jistě nebude třeba nikoho moc dlouho o této skutečnosti přesvědčovat. Milujeme naše pejsky, rádi si s nimi hrajeme, hýčkáme je a také trénujeme. Taková péče dává psovi pocit bezpečí a lásky. Starat se o psího mazlíčka může být mnohdy náročné, a také je třeba sledovat jeho zdravotní stav. Mimo pravidelných preventivních kontrol u veterináře, musíte nechat psa každý rok očkovat. To ale stále není vše. Je třeba sledovat příznaky, které by nám mohly napovědět, zda pejska něco netrápí či není nemocný.
Změna chování
Psi, ale i jiná zvířata žijící s lidmi v domácnosti, mají různou povahu a chování. Někteří z nich jsou více spontánní, jiní naopak. Jestliže si u psa, který je běžně aktivní a vyžaduje neustálou péči a pozornost, všimnete změnu povahy, která je náhlá, vyhledejte veterináře. Pokud je změna povahy pozvolnější, naopak se může jednat o známky stáří.
Změna chuti
Dalším upozorněním by mohla být změna apetitu. I když je pes méně vybíravý než kočky, může jídlo pouze očichat a nechat ležet. V takových případech se nemusí jednat o závažnou nemoc. Pes tak může dát najevo, že je jídlo zkažené. I když je jídlo čerstvé a tuto změnu zaznamenáte v horku, nelekejte se, pes může být pouze přehřátý. Dopřejte mu spíš dostatek čerstvé vody.
Na druhou stranu, pokud je zájem o jídlo spojený například s průjmem nebo zvracením, je důležité psa sledovat a odjet k veterináři. Může se jednat o cokoliv, na to přijde pouze veterinář.
Zvracení a průjem
Ne vždy vadí, když má pes průjem nebo zvrací. Tímto způsobem může totiž vylučovat cizí předmět, který se dostal do zažívacího ústrojí při hrátkách venku. Někdy se stává, že pes během vycházky sní stébla trávy, která mohou vyvolávat zvracení. Je to z důvodu pročištění žaludku.
V případě, kdy pes dostane průjem a zvrací, dbejte pozornosti, aby nebyl pes dehydrovaný. Pokud tyto potíže trvají i druhý den, dejte pozor, aby v průjmu a stolici nebyla krev. Tyto potíže by mohly znamenat potíže s trávicím systémem, a také se mohou objevovat v důsledku virového a bakteriálního onemocnění nebo mohou souviset s rozvojem cukrovky.
Kontrola tlamy
Stejně jako lidem, by měly být i psům kontrolovány zuby. Nemusíte svým mazlíčkům čistit zuby, tedy pokud vám to nedoporučí veterinář, ale bude dobré, když čas od času dáte svému mazlíčkovi určitou lahůdku – tyčinku, která zároveň vyčistí zubní plak. Stejně jako lidé, mohou i psi trpět paradentózou, gingivitidou a jinými chorobami spojenými se zuby. Proto bude na místě občas psovi zuby zkontrolovat. Zuby by měly být bílé a dásně jasně růžové a pevné. Pokud psovi nepříjemné zapáchá z tlamy nebo jste si všimli krve v okolí zubů, neváhejte a kontaktujte veterináře.
Dech psa
I psi mohou být vystavení chorobám spojenými s dýchacím systémem. To stejné platí i pro rýmu a kašel. Pokud jste si všimli krve nebo hnisavého výtoku z nosu, k tomu pes začal sípat, chrápat nebo je dušný, neprodleně vyhledejte zvěrolékaře, ten určí příčinu.
Zdroj: PetsMD