Toaletní papír jako nová oběť zdražování: Předpovědi hlásí ránu pro peněženky

Fotografie: Depositphotos

Situace s toaletním papírem je někde i kritická, což mají na svědomí i předpisy EU. Ty jsou vedeny ušlechtilým předpokladem, ale dostupnost papíru mohou naopak zhoršit.

Ruská invaze na Ukrajinu zamávala cenami a následně i spotřebitelským chováním Čechů. Jedním z projevů může být pravděpodobně i nedostatek toaletního papíru. Trh s tímto zcela základním civilizačním produktem totiž ohrozí zákaz vývozu březového dřeva z Ruska. Možná si říkáte, co s ním má společného nějaké dřevo? Jenže právě březové dřevo je díky krátkým vláknům perfektní k výrobě buničiny. A ta je pro toaletní papír rozhodující.

Když nejsou stromy, není ani papír

Ruská federace tímto zákazem reagovala na ekonomické a další sankce uvalené Západem. Jde o citelnou, nikoli však jedinou příčinu narušení trhu s jednou ze základních hygienických pomůcek. Jsou tu i výpadky provozu továren ve Finsku nebo Brazílii. Světový trh se tak částečně vrací do roku 2020, tedy doby vrcholící pandemie koronaviru. Tehdy situaci komplikovalo zcela masivní vykupování toaletního papíru v době silné nejistoty.

Tehdy na to narazil v jednom rozhovoru i populární ekonom Tomáš Sedláček. Konstatoval, že při jakékoli krizi bez ohledu na příčinu je jedním z prvních kroků obyvatel masivní nakupování právě toaletního papíru. Koncem minulého roku zdražila buničina asi o 45 %, což se logicky musí projevit na ceně finálního produktu. Pokud jde o skutečný nedostatek, asi to nebude tak hrozné. Rusko naštěstí nemá moc připravit nás o všechen tento papír.

Možnosti a zásahy EU

Výrobci mohou také sáhnout po jiných typech dřeva, takže bude vyráběn ten nižší kvality. Ale i to je cena, kterou bude dost možná třeba zaplatit za nezávislost na ruských surovinách. Nejde tak o problém, na němž by stála civilizace, je ale zajímavé sledovat, kde všude se invaze do jednoho státu odráží. Nemusí tomu však pomoct ani nová nařízení EU. Ta sice mají šlechetné předpoklady, intervence do chování trhu však mohou vést i k dalšímu zdražení.

V Německu například někteří výrobci zkrachovali kvůli cenám plynu. Klesl i dovoz levnější celulózy z Asie. EU ovšem chce od května zavést nová pravidla, mimo jiné zákaz prodeje zboží, které má spojitost s odlesňováním planety. A výroba jakéhokoli druhu papíru samozřejmě potřebuje dřevo. Brusel proto cílí na prodeje produktů v členských státech, kde výroba zahrnuje nelegální těžbu dřeva. Jde o palmový olej, sóju, kávu, kakao i kaučuk.

Odlesňování a další zákazy

Planeta v důsledku odlesňování ztratila za poslední 2 dekády hlavně v Amazonii plochu lesů, která odpovídá celé EU. Unijní země k tomu přispěly 10 %. Dovozce by měl také vždy doložit, že jeho produkty nevyrostly na nově odlesněné půdě. Původní seznam se dále rozšiřuje například o vepřové či drůbeží maso, kukuřici nebo potištěný papír. „Když uznáme, že EU je odpovědná za asi deset procent úbytků lesů celého světa, není tu jiná možnost.“

nákupní vozík a toaletní papír
Fotografie: Pixabay

O konečné podobě těchto pravidel bude evropský parlament projednávat s jednotlivými členskými státy. Finální vliv je tedy obtížné předvídat, ochrana lesů však patří mezi důležité části tzv. Zelené dohody pro Evropu, kterou Brusel bere jako klíčovou prioritu pro nadcházející roky i dekády.

Zdroj: Zielona Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]