Rady a tipy při nákupu nemovitosti – určení ceny a úskalí při dražbách!

Hodláte kupovat nemovitost? Posouzení ceny a znalost této oblasti je pro nákup zásadní. Koupě domu či bytu není zrovna zanedbatelná investice a je potřeba zvážit důkladně každý krok.

Odhadnout přibližnou cenu nemovitosti, posouzení tržní ceny a nabídky je klíčové. Správná představa o tom, kolik taková nemovitost stojí, pomůže v efektivním vyjednávání o případné slevě.

Jak se dostat k zajímavé nabídce?

Zájemci o koupi reality si mnohdy kladou otázku, jak se dostat k zajímavé investiční příležitosti. Nabízí se několik možností. Buď budete trávit hodiny i dny hlídáním inzertních portálů s nemovitostmi a doufat, že se právě na vás usměje štěstí a nesmí vám chybět ani pohotovost, aby vás někdo jiný nepředběhl. Anebo…

Dražby nemovitostí

Druhou možností je sledování dražeb, privatizací a výběrových řízení. Na aukci s nemovitostmi se dá pořídit nemovitost až o 30 % levněji, ale zde je potřeba mít minimálně základní technicko-právní znalosti včetně zkušeností s obchodováním nemovitostí. V opačném případě by se mohlo stát, že podlehnete psychologickému efektu a vydražíte danou nemovitost ještě za vyšší cenu, než je její opravdová hodnota.

Obecně se má za to, že dražba zaručuje výhodnou cenu, je to však mylný názor. Proto se stává, že pod tlakem emocí lidé nemovitost ještě přeplatí. Nepatříte-li zrovna k odborníkům v této oblasti, pak se do tohoto procesu sami nepouštějte. Třetí možností je najmout si odborníka.

Co vše rozhoduje o ceně nemovitosti?

I dva byty na stejné ulici kousek vedle sebe mohou mít rozdílnou cenu, lišící se v řádu desetitisíců. Do situace tady vstupuje lokalita, dopravní dostupnost, vlastnictví, celkový stav nemovitosti či bytového domu, občanská vybavenost, výtah, stavební materiál, zda má či nemá byt balkón atd.

To, co vám pomůže odhalit, zda je cena v pořádku či přestřelená je dobrá informovanost. Pomoci vám mohou realitní servery, kde si můžete metodou srovnávání udělat představu o cenách bytů se shodnými lokalitami a parametry. Budete-li chtít dojít k nejbližšímu srovnání, propočítejte celkovou cenu nemovitosti za metr čtvereční. Rovněž mějte na paměti, že jde pouze o nabídkové ceny, které se zpravidla ve finále liší.

Obrázek: pixabay.com