Vypínání topení na noc nemusí vést k nižším účtům. Opětovné vytopení objektu může být ještě dražší

Fotografie: Mstojan / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Vypnout topení, když zrovna nejste doma, zní jako dobrý plán, jak ušetřit. Opravdu je to ale tak výhodné, jak se na první pohled zdá?

Vypínat, nebo nevypínat? To je, oč tu běží. Mnoho domácností s vidinou alespoň malé úspory zvažuje, že na noc „přiškrtí“ topení. Tím si ale mohou zadělat na nejeden problém – zvýšené výdaje na opětovné vytopení jsou přitom jen špičkou ledovce.

Utažené opasky škrtí nejednu domácnost

Přestože inflace podle posledních zpráv zpomaluje, na cenách některých komodit to není tak úplně znát. Potraviny jsou drahé, energie také nezlevňují a většina domácností přemýšlí, kde by ještě ušetřila. Se zimní sezónou se pak řešení zdá nasnadě – oblékneme si druhý svetr a na noc topení vypneme úplně, řekne si nejeden člověk. Nicméně docílí přesného opaku.

Otáčet hlavicí radiátorů na symbol vločky nebo vyznačenou nulu se musí podle portálu MSN s rozmyslem. Důvodem, proč tak nedělat na krátkou dobu, jakou je třeba zimní dovolená nebo pouhá noc, je především nákladnost opětovného vytopení objektu. V podstatě jde o to, že stavba snadno vystydne, obzvlášť když teploty venku klesají pod nulu. Následné prohřátí studených zdí pak dlouho trvá a energie se spotřebuje víc, než kdyby radiátory temperovaly na nízkou teplotu. Na zdech se pak navíc může tvořit plíseň.

Za vytápění během zimy se dá snadno ušetřit. Pomůže i odvzdušnění radiátorů a správné větrání

Jak zajistit skutečnou úsporu

Způsobů, jak opravdu ušetřit, je přitom mnoho. Podle portálu ČEZ stačí třeba snížit teplotu na termostatu o pouhý jeden stupeň. Ročně totiž i stupeň může znamenat úsporu až 5 % z celkových výdajů. Důležité je i správné větrání. V zimě by výměna vzduchu měla probíhat v krátkých, ale o to intenzivnějších intervalech. Jen tak bude skutečně efektivní. Na mikroventilaci raději zapomeňte.

Peníze a kalkulačka
Fotografie: Pexels

Kontrolovat byste měli průběžně i samotné radiátory. Zavzdušněné topení totiž vytápí nerovnoměrně a s nižší intenzitou. V rámci přípravy na topnou sezónu si dejte i tu práci a každý radiátor pročistěte, jak jsme již dříve na BydlímeÚtulně radili . Zvýšíte jeho účinnost a zabráníte tomu, aby v místnostech poletovalo větší množství prachu a plísní.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*