Nevhodné používání prodlužovacích kabelů je příčinou č. 1 mnoha požárů. Toto do nich nikdy nezapojujte

Fotografie: Depositphotos

Prodlužovací kabely jsou na jednom konci jsou opatřeny zástrčkou do pevné zásuvky a na druhém mají jednu či více zásuvek. Nepoužívejte je bez rozmyslu.

Prodlužovací kabely se skvěle hodí pro použití na zahradě, chatě a podobně. V domácnostech se s nimi nejvíce propojuje elektronika. Jinými slovy, prodlužovací kabely lidem poměrně usnadňují život, neboť umožňují snadné přemísťování elektrospotřebičů bez nutnosti mít všude pevné zásuvky. Avšak je dobré také vědět, které spotřebiče a proč byste neměli propojovat se sítí pomocí kabelů, ale zapojit je do zásuvky napřímo. U zařízení s velkou spotřebou elektrické energie by totiž mohlo dojít k jejich přetížení, případně poškození elektrospotřebiče.

Účel prodlužovacích kabelů

První prodlužovací kabely byly vyvinuty počátkem 20. století. K různým účelům jsou určeny různé typy prodlužovaček, vysvětluje web TomsGuide. Některé se využívají v interiéru, jiné v exteriéru. Například venkovní kabely jsou odolné vůči vlivům počasí, a proto se ty bytové k použití na zahradě nehodí. Dnes bývají prodlužovačky také barevně rozlišeny, aby bylo možné na první pohled rozpoznat, k jakému účelu mohou být použity. Ty venkovní kabely mívají oranžovou barvu.

Označování prodlužovaček

Na každém prodlužovacím kabelu by také mělo být uvedeno maximální zatížení neboli jeho kapacita, tu byste měli dodržovat. Při připojení více zařízení může totiž dojít k překročení kapacity, a pak by mohlo dojít k přehřátí a požáru. A víte, proč jsou kabely vyráběny v různých délkách, a nikoliv jen ty dlouhé, které byste vlastně mohli použít všude? Čím delší kabel připojíte, tím vzniká větší odpor, což může vést k poklesu napětí. Proto tam, kde je to možné, využívejte co nejkratší kabely.

Češi teprve nyní zjišťují, které spotřebiče ve skutečnosti spotřebovávají nejvíce energie

Prodlužovačky by na sobě také měly mít označení bezpečnostní certifikace. U nás to bývá CE (Conformité Européenne), případně UL (Underwriters Laboratories). Je to informace o tom, že kabel splňuje předepsané bezpečnostní normy. Některé kabely jsou vybaveny přepěťovou ochranou. Ty chrání vaše spotřebiče před náhlými výkyvy napětí. Přestože bývají o něco dražší, vyplatí se do těchto produktů investovat.

Jaké spotřebiče pomocí prodlužovaček připojovat

Prodlužovací kabely jsou nejvhodnější pro menší elektronická zařízení, jako jsou počítače, notebooky, nabíječky nebo třeba lampy a podobně. Velké spotřebiče, tedy ledničky, myčky nádobí, pračky, sušičky, bojlery, elektrická topidla, sporáky či mikrovlnné trouby mají být vždy zapojeny rovnou do pevné elektrické zásuvky. Jmenované elektrospotřebiče totiž vyžadují velký výkon, a to nemusí prodlužovačky zvládnout. Mohlo by dojít k požáru nebo poškození spotřebiče, připomíná web HomesAndGardens.

Velké spotřebiče připojte do pevné zásuvky
Fotografie: Pixabay

Takže kvůli správné funkci elektrozařízení a bezpečnosti vaší domácnosti zapojujte tyto velké spotřebiče přímo do sítě. Před připojením prodlužovacího kabelu zkontrolujte, zda není poškozen. A ukládejte ho volným navinutím, nikoliv různými přehyby, aby nemohlo docházet k trhlinám. Na BydlímeÚtulně se můžete dočíst i o tom, která zařízení ve vaší domácnosti spotřebují nejvíce elektrické energie.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*