Proveďte nutnou údržbu oken ještě předtím, než udeří mrazy a prodlužte tak jejich životnost

Fotografie: Pixabay

O okna je potřeba pečovat více, než jen tím, že je umyjeme a hezky načinčáme. Tak schválně, kdy naposledy jste se věnovali pečlivé údržbě oken? Pravidelná údržba se netýká pouze oken rodinných domů, ale i těch panelákových. Ať už jsou dřevěné, plastové či hliníkové. Než udeří zima je vhodné okna nejen důkladně umýt, ale i zkontrolovat stav kování a těsnění.

Důkladné mytí oken

Tento krok zná většina hospodyněk a provádí jej pravidelně. Zvlášť s blížícími se vánočními svátky. Ovšem nestačí umýt pouze skla a vnitřní rámy. Stejnou péči si zaslouží i venkovní strana oken, kde mohou ulpívat nečistoty v mezírkách, které mohou s postupem času nadělat hodně škody – poškození těsnění, snížené odvětrávání a zvýšené zadržování vody/vlhkosti. Tudíž prvním krokem je důkladné umytí oken zevnitř i zvenčí včetně okenních rámů.

Okenní kování

Právě na funkčnost kování se u oken často zapomíná. Nemělo by být opotřebené a veškeré jeho části by měly být plně funkční a pohyblivé. I kování je důležité očistit a hlavně promazat. Jestliže kování nepřiléhá správně, je nutné je seřídit a staré kování, které již neslouží jak má vyměnit za nové.

Fotografie: Pixabay

Těsnění oken

Hned po kontrole okenního kování si zaslouží pozornost těsnění. Právě tudy může unikat značná část tepla. Také se často stává, že při mytí oken používáte agresivnější chemii k odstranění nečistot.

Chemie sice naleptá nečistoty, ale může stejně tak naleptat i povrchovou úpravu těsnění. Při mytí oken používejte tedy takové prostředky, které jsou k tomu určeny. Dnes již běžně dostanete koupit čističe určené pro údržbu rámů, kování i těsnění.

Pravidelná kontrola/údržba oken je klíčová pro perfektní funkčnost oken a jejich dlouhou životnost. Především před příchodem zimy má taková údržba význam, okna budou vystavená sněhu, dešti, mrazu, vysoké vlhkosti, větru, a tak se prověří vaše péče o ně.