Ruský styl bydlení proniká i do českých domácností

V poslední době se často hovoří o stylu venkovském minimalistickém, retro, skandinávském, ale co se tak nechat inspirovat ruským stylem? Tento styl si našel cestičku a začal pronikat do českých domácností. Ovšem nečekejte přílišnou zdobnost plnou folklórních výšivek a kytičkových vzorů. To je dávná minulost.

Moderní ruský styl bydlení sází na vintage dekorace a příjemné teplé barvy. V oblasti designu hraje západní Evropa prim, přesto se máme stále co učit od sousedů z východu. Také oni sází na stylovost a praktičnost. Navzdory předsudkům a minulosti, je nám coby Slovanům jejich kultura velmi blízká. Jak takový interiér vypadá?

V hlavní roli dřevo

Dřevo patří k nejoblíbenějšímu materiálu nejen ruského stylu bydlení, ale tady prostě neodmyslitelně patří. Nejčastěji se můžete setkat s vyřezávaným masívem, který se vyskytuje jak na nábytku, tak podlaze i obložení. Nejčastěji se kombinuje s keramikou a dlažbou.

Chybět nesmí velký stůl

Ruský styl je velmi podobný farmářskému stylu. Tudíž masívní dřevěný stůl je takovou dominantou. Schází se u něj celá rodina. V kuchyních pak lze spatřit kachličky s motivy ovoce či zeleniny.

Folklorní motivy

Folklorní motivy se poslední dobou staly populární po celém světě a objevují se v módních kolekcích interiérových designérů napříč celým světem, Rusko není pochopitelně výjimkou. Výšivky a lidové motivy tedy do takového interiéru rozhodně patří, ale příliš se s nimi nehýří. Jak se praví – všeho s mírou.

Zemité barvy a kov

Nečekejte žádnou kýčovitou barevnost. Barvy pro tento styl jsou zemité/střízlivé a mimo hnědého dřeva se v interiéru objevuje také zelená či smetanová. V některých interiérech můžete narazit na květinové vzory nebo ornamenty, jinde zase na kovové zlaté anebo stříbrné doplňky, které dodají patřičný lesk, na němž si Rusové zakládají. Z barev převládají spíš teplé odstíny, které najdete na přehozech, polštářích, kobercích, závěsech. K oblíbeným doplňkům patří keramické sošky.

Ruský styl bydlení dokáže být romantický i okázalý. Záleží vždy na estetickém cítění, kombinaci prvků a vkusu majitelů. Máte-li chuť si tento styl vyzkoušet u vás doma, začněte drobnostmi a něco si z něj vypůjčte.