Mrazák představuje unikátní typ domácího spotřebiče, který je využíván velmi specifickým způsobem – přestože je v podstatě neustále zapojený v elektrice, využívá se převážně jako odkladiště a produkty, které jsou v něm uloženy, vytahujeme opravdu pouze zřídka. Aby mrazák správně fungoval a sloužil, je ovšem potřeba se o něj řádně starat a vhodným způsobem jej ošetřovat, v opačném případě může docházet k jeho zanášení a celkové ztrátě životnosti.
Pravidelnost čištění mrazáku
Mrazák je vhodné čistit minimálně jednou do roka, pokud se tedy vaše obydlí nenachází v místě s nepravidelnou dodávkou elektřiny nebo vysokou vlhkostí. Pokud mrazák používáte na chalupě nebo chatě, měl by se čistit častěji, zvláště chodíte-li do nich sporadicky nebo nahodile.
Je-li mrazák zapojen bez přerušení a v běžných vlhkostních podmínkách, můžete jej čistit jednou ročně – ideální je si stanovit konkrétní den, kdy budete čištění pravidelně opakovat.
Jak se mrazák čistí
Při čištění mrazáku byste měli dodržovat konkrétní postup, který vám nejen umožní dosáhnout maximálních hygienických vlastností, ale také zajistí potřebnou bezpečnost jednotlivých úkonů. Spočívá v následujících krocích:
- Vypojte mrazák z přívodu elektřiny (čištění by nikdy nemělo probíhat, pokud je mrazák v provozu – nevhodná aplikace postupů by mohla způsobit jeho poškození).
- Vyjměte všechny potraviny, které se v mrazáku nachází. Potraviny je potřeba odpovídajícím způsobem zajistit, aby nedošlo k jejich rozmražení – pokud se rozmrazují rychle (např. zmrzlina) vložte je do ledničky nebo do termotašky, hluboce zmražené potraviny s pomalým rozmrazováním stačí naskládat do vhodné nádoby vystlané savým materiálem.
- Vnitřek mrazáku vytřete hadrem, je-li více znečištěný, použijte roztok jedlé sody (1 polévková lžíce na 0,5 l teplé vody).
- Otřete jednotlivé šuplíky a také vnější stranu dveří včetně těsnění.
Takto je mrazák opět připraven k používání. K čištění aplikujte vždy pouze vodu nebo sodu a hadřík s jemným vláknem. Chemické či abrazivní přípravky nebo drátěnky by mohly vnitřek poškodit.
Na co byste neměli při používání mrazáku zapomínat
Kromě interiéru mrazáku je potřeba se starat také o výměník. Ten by měl být alespoň jednou za půl roku zbaven prachu, aby nedocházelo k nežádoucímu odvodu tepla, který by postupně mohl způsobit zhoršené fungování nebo přetížení motoru.