Voňavý domov snadno a rychle díky vlastnoručně připraveným vůním

Fotografie: Freepik

Voňavý domov evokuje útulnou atmosféru a příjemné prostředí. Vůně nám pomáhají cítit se dobře. Nemusíte utrácet peníze za drahé osvěžovače i s domácími prostředky můžete svůj dům provonět.

Zakoupené osvěžovače vzduchu jsou sice účinné, nemusí být ale zrovna prospěšné pro naše zdraví. Navíc domácí výroba je daleko ekonomičtější. Místo hotového osvěžovače plného chemických látek nalijte vodu do lahve s rozprašovačem, přidejte dvě lžíce vodky nebo salicylového alkoholu a přidejte několik kapek vašeho oblíbeného éterického oleje.

Fotografie: Freepik

Vůně mají různé účinky

Kombinovat vůně můžete podle libosti. Zejména dobře působí kombinace citrusových a mátových olejů. Volit můžeme i na základně vlastností jednotlivých vůní. Například levandule napomáhá klidnějšímu spánku a zahání komáry nebo jiný nepříjemný hmyz. Grep, máta nebo borovice povzbuzují smysly a dodávají energii. Citronová tráva nebo rozmarýn zase podpoří naši koncentraci. A pokud se chcete zbavit stresu, sáhněte po kadidlu, ylang ylang nebo muškátové šalvěji.

Doma si můžete vyrobit i vonné tyčinky. Ty nejen krásně voní, ale dozdobí také interiér. Smíchejte třetinu šálku vody se dvěma lžícemi vodky nebo izopropylalkoholu, přidejte dvacet kapek éterického oleje podle své fantazie a nalijte směs do dekorativní skleněné lahve. Pak stačí namočit do ní bambusové tyčinky a designový osvěžovač je na světě.

Do skříně rozvěste sáčky

I ve skříni se může objevit nepříjemný zápach. Ten se pak přenáší i na oblečení a jen těžko se ho zbavujeme. Abyste tomu zabránili, můžete mezi prádlo vložit vonné sáčky se směsí bylinek. Potřebovat budete prodyšnou látku nebo síťovaný sáček a sušené rostliny. Smíchat můžete například tři lžíce sušených plátků růží, půl lžíce sušené levandule a špetku oddenků kosatce. Proti molům a můrám přidejte ještě lžíci majoránky, půl lžíce sušeného tymiánu a půl lžíce bazalky. Sáček svažte a vložte nebo zavěste mezi oblečení.

Fotografie: Freepik

Zkuste gelový osvěžovač

Osvěžovač může mít i formu gelu. Rozpusťte ve vařící vodě želatinu, odstavte a přimíchejte potravinářské barvivo. Míchejte, dokud hmota nevychladne. Přidejte dvě lžíce alkoholu a ještě chvíli míchejte. Nakonec přidejte několik kapek svého oblíbeného éterického oleje a nalijte směs do sklenice nebo jiné nádoby.

Síla bylinek

Jako osvěžovač vzduchu můžeme použít i bylinky, které usušíme a zavěsíme ke stropu. Stačí je svázat provázkem do svazků. Příjemná vůně se rozšíří po celém interiéru. Skvěle funguje například šalvěj, máta peprná nebo rozmarýn. Rozvěsit můžete i levanduli. Skvěle bude vonět i bazalka, meduňka nebo pivoňky. Bylinky můžete pěstovat na zahradě, některé dokonce i doma v květináčích. Případně pro ně vyrazte do lesa nebo na louku. Důležité je nechat je při sušení v zavěšené poloze tak, aby kolem nich mohl proudit vzduch a zbytečně nám nezplesnivěly.

Zdroj: Goodhousekeeping

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]