Venkovský dům v Indii byl rekonstruován v duchu tamního stylu, a přitom do něj byly zapraveny moderní prvky, které přináší současné pohodlí.
Tentokrát jsme se při hledání unikátních rekonstrukcí dostali do velmi vzdálených končin, a to až do Indie. Dům, který vám chceme představit, se nachází ve Vemaru, což je vesnice situovaná asi 25 km od města Vadodara v Gudžarátu. Budova je stará 150 let a je dlouhodobě neobývaná. Slouží jen jako občasné útočiště rodičů majitelů. Ti zde tráví svůj čas při návštěvách.
Chátrající hliněná budova
Zastavěná plocha domu činí 150 m2 s půdorysem velmi nepravidelného obdélníku se zkosenými zdmi a s přístavbou na opačném konci, než je vchod. V domě bývalo obytné hlavně přízemí, jež mělo zdi z hrubých hliněných cihel. Patro držela dřevěná konstrukce se střešními nosníky, na kterých se dávno projevil zub času. Budova byla tedy velmi zchátralá a takovou stavbu zmodernizovat nebylo tak snadné, uvádí se na webu StirWorld.
Projektu se ujalo architektonické studio Doro se sídlem v Ahmedabadu, jež při vytváření rezidenční architektury spolupracovalo s majiteli, kteří ctí své původní kořeny, a přitom jsou připraveni jít cestou 21. století. Projekt nazvaný Aapdu Gaamnu Ghar, což znamená něco jako „Domov ve své rodné vesnici“, měl v sobě zahrnovat tradiční prvky v propojení s moderními, které přinesou současný komfort bydlení.
Bývalé vlakové nádraží přestavěli na unikátní dům s 5 ložnicemi. Obyvatelné jsou i 2 vagony
Po podrobnější analýze stavby však architekti shledali, že dům je konstrukčně velmi nevhodný a že bude nutné provést celkovou rekonstrukci. Přitom chtěli dodržet původní styl tamního venkova. Projekt kladl důraz na opětovné využití materiálů, a to od trámů až po dveře a okna. Tím byla zajištěna udržitelnost v procesu této rekonstrukce, píše web UniXYZ. Obdobně upravují své domy i další původní obyvatelé, kteří vesnici kdysi opustili a dnes se domů vracejí na dovolenou a rodinná setkání.
Propojení historie s modernou
Rekonstrukce zahrnovala především stavbu robustních nosných cihlových zdí. Dělená sedlová střecha byla nově podepřena ocelovými nosníky. Zůstal zachován původní vstup do domu s otevřenou verandou, což je propojení s veškerým děním v sousedství. Byly zde však obnoveny dřevěné sloupy a kamenné základny. Okna z repasovaného dřeva byla upravena tak, aby přinášela souhru světla a tmy – světlo pro každodenní život, přítmí k meditaci. Kvůli některým zvláštnostem stavby musela být řada postupů řešena až rovnou na místě.
Aby se vyvážila zkosená dispozice domu a jeho nepravidelné podlahové desky, byly nové podlahy vytvořeny z lité epoxidové pryskyřice v kombinaci s říčními oblázky, což vytváří interesantní monolitickou jednoduchost. Stěny jsou opatřeny vápenným nátěrem, venkovní zdi sluneční žlutou barvou. Nově byl dům řešen jako otevřený koncept s kuchyní a dvěma obývacími prostory a také ložnicemi pro všechny generace v rodině. A tentokrát je plně využitelné i patro.
Venkovský dům v Indii se změnil od základů, a přitom zůstal zachován historický duch. Zrekonstruovaný dům bude nadále sloužit pro rodinná setkávání a pro pobyt, když se někdo z rodiny rozhodne navštívit rodnou ves. Na BydlímeÚtulně jsme vám představili také průběh náročné rekonstrukce domu ve Francii, která nakonec dopadla na výbornou.
Napište komentář