Renovace staré a zašlé postele pomocí dobře známé suroviny ze špajzu

Fotografie: Depositphotos

Jedlá soda je univerzálním pomocníkem v každé domácnosti. Má všestranné použití a je velmi praktická. Použít ji dokonce můžete při renovaci postele.

Jedlá soda, nebo-li hydrogenuhličitan sodný, je prostředek, který by neměl chybět v žádné domácnosti. Jedná se o přírodní produkt, její použití je tedy možné i tam, kde se snažíme žít ekologicky. Pro její všestranné použití je cenným pomocníkem mnoha hospodyň. Pomáhá k vyčištění odpadních trubek nebo mastných povrchů. Co se ale o ní moc neví, je skutečnost, že pomáhá i pokud ji nasypeme na postel. Na první pohled se může jednat o velmi extravagantní použití, účinek Vás ale dozajista velmi překvapí.

Stará matrace a jedlá soda

Jedlá soda je výborným čisticím prostředkem. Dokonalého účinku dosáhneme i tam, kde bychom to nejméně očekávali. Pokud máte doma zašlé a již delší dobu používané matrace, nebraňte se aplikaci sody. Pomůže Vám při jejich důkladném vyčištění. Nemluvíme zde pouze o povrchových skvrnách, které mohou působit nevzhledně. Jedlá soda je schopná zahubit mikroorganismy, bakterie a viry, které se nacházejí hluboko v matraci.

Fotografie: Unsplash

Vaše matrace bude během chvíle svěží a nedojde k jejímu poškození. Použití je přitom velmi jednoduché. Z matrace sundáme veškeré ložní povlečení, posypeme ji jedlou sodou, důkladně rozmístíme a necháme několik hodin působit. Poté nám stačí matraci důkladně vysát a je připravena k dalšímu použití. Tento způsob je rychlejší než praní povlaku a také ekologičtější než využití čistírny. Postel je během pár hodin čistá, voňavá a připravená k bezpečnému používání.

Co více mohu pro svoji matraci udělat?

Kromě pravidelného osvěžení matrace pomocí sody stojí za zmínku i další, neméně účinná ošeření. Nejen, že matrace bude působit jako nová, bude svěží a čistá, ale také pravidelnou péčí prodloužíme její životnost. Aby byla matrace čistá co nejdelší dobu, používáme na její povrch potah. Ten pravidelně pereme, obvykle stačí jednou měsíčně. V případě silnějšího znečištění matrace se doporučuje použít čisticí prostředek vhodný na čalounění.

Fotografie: Unsplash

Pokud nechceme utrácet peníze za speciální přípravek na čalounění a nemám zrovna doma jedlou sodu, je možné zředit malé množství mycího prostředku s vodou. K vyčištění matrace následně použijeme pouze vzniklou pěnu. Pomocí houbičky ji naneseme na znečištěné místo a jemně osušíme pomocí ručníku. Matraci se doporučuje vysávat každých 14 dní, pomocí úzkého nástavce a za použití nejnižší rychlosti vysavače.

Zdroj: Goodhousekeeping

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]