
Udržet toaletu čistou je nezbytné kvůli zajištění hygieny ve vaší domácnosti. A kdo ji doposud zanedbával, měl by to alespoň nyní, kdy všude probíhá jarní úklid, napravit.
Znečištěné WC je zdrojem nežádoucích mikroorganismů, zejména bakterií různého druhu. Kromě toho pak na toaletě vzniká nepříjemný zápach. Ten, kdo myje záchod pravidelně, bude mít s jeho čistotou snadnou práci. A kdo tuto činnost zanedbával, bude si muset pořádně vykasat rukávy a konečně se do toho pustit.
Usazeniny vodního kamene
Tam, kde je k dispozici tvrdá voda, vytvářejí se minerální usazeniny poměrně rychle. Vznikají v rezervoáru, v odtokové části WC mísy a také v trubkách. A to má hned několikerý dopad. V rezervoáru se ucpe přítok a odtok vody, WC mísa vypadá otřesně a ucpat se může i odtokové potrubí. Takže co s tím? Rozhodně se do odstraňování usazenin nepouštějte žádným nástrojem. Keramickou mísu byste poškrábali a efekt by byl stejně minimální.
Minerální usazeniny vznikají vysokou koncentrací solí vápníku a hořčíku, často také i železa a manganu. A vodní kámen není jen nevzhledný. Dobře se na něm drží různé druhy bakterií, které se rychle množí. Jenže na něj obvykle nestačí běžné prostředky určené hlavně k dezinfekci, jak vysvětluje web IdealHome.
Čištění varné desky není žádná věda. Stačí si na pomoc vzít třeba citrón a ocet
Šetrné domácí metody
Bílý ocet – je silnější než ten běžný kuchyňský, který má jen 8 %; tento je 14%. Než půjdete spát, zbavte se v odtoku mísy stojaté vody a pak postižená místa, respektive celou mísu pořádně octem postříkejte. A nalijte trochu octa i do nádržky s vodou. Nechte působit a ráno WC mísu vyčistěte jemným kartáčem. V případě menších usazenin bude stačit jen WC štětka nebo houbička. Ocet nejenže minerální usazeniny rozpustí, ale ještě má dezinfekční účinky.
Pokud usazeniny a nevzhledné skvrny nezmizí napoprvé, postup několikrát opakujte. Při čištění toalety nikdy nezapomínejte na rukavice.
Jedlá soda a kyselina citronová – smíchejte půl hrnku jedlé sody se stejným množstvím kyseliny citronové a postupujte stejně jako při použití octa – jen místo postřiku tentokrát vlhkou mísu posypete. Nejprve však opět odstraňte vodu v odtokové části WC mísy, doporučuje web KobietaInteria.
Věnujte také pozornost prostoru pod okrajem mísy. Ten bývá často přehlížený, ale i v něm se minerální soli usazují a toto místo je tedy líhní bakterií. Nepomůže-li vystříkání bílým octem, vezměte papírové utěrky, namočte je do octa a prostor jimi doslova vycpěte. Nechte rovněž působit celou noc. Pak utěrky vyhoďte a prostor pod okrajem záchodové mísy vydrhněte WC štětkou. Na BydlímeÚtulně jsme také napsali, jak můžete při jarním úklidu domácnosti snadno, a přitom dokonale vyčistit celou koupelnu.
Zdroje: KobietaInteria, IdealHome
Napište komentář