Výhody uklízeného interiéru – více místa a lepší vztahy

Pořádek musí být, alespoň se to tak říká. To samozřejmě platí pro všechny oblasti života – domácnost, práci i vztahy. Pořádek je v podstatě stav, kdy mají všechny věci svůj řád či místo. 

V oblasti vztahů to mohou být stálé názory, férové jednání. V práci morálka, co se domácnosti týče, to je všem jasné. Ačkoliv se tvrdí, že pořádek je pro blbce, protože inteligent snese chaos, není to úplně pravda.

Není pořádek jako pořádek

Záleží na tom, jak si kdo pořádek představuje, a to je rozdíl. Zatímco jeden může mít dojem, že má doma uklízeno, druhý si o tom pomyslí své a najde hromadu nedokonalostí. To už by byla ale řeč o puntičkářství. Nebudeme tedy zacházet do detailů a zabývat se tím, co pořádek je a co není. Důležité totiž je, jak se cítí členové rodiny v dané domácnosti.

Uklízená a navoněná ložnice

Bylo prokázáno, že pořádek v domácnosti (respektive především v ložnici) = pořádek ve vztahu. Ložnice je totiž místem lásky, odpočinku, regenerace a intimních okamžiků. S kapkou nadsázky lze říci, že vhodné uspořádání nábytku a správná kombinace barev dokáže oživit nudný stereotyp a zažehnat i některé vztahové bouře.

Je-li vašim přáním, aby váš vztah vzkvétal, vytvořte z vašeho domova (a především tedy z ložnice) harmonický prostor, který bude vybízet nejen k odpočinku, spánku, ale i vášni. Což znamená umístit vhodné barvy podle zón. Pro ložnici jsou vhodné například tlumené a zemité barvy. Příjemnou atmosféru podpoří i dekorace. Svíčky, lampičky, polštářky apod. Ovšem nic se nemá přehánět, aby si člověk nepřipadal jako ve výprodeji.

V čistém a uklízeném prostoru je nám hej

Doma se má člověk zkrátka cítit jako v bavlnce. V uklízeném a voňavém bytě to jde. Zkuste si však představit pohodovou atmosféru v tmavém bytě páchnoucím po cigaretách, zašedlými záclonami, kde se navíc povalují kusy oděvů, zbytky jídel a odpadkový koš překypuje smetím. To nejde moc dohromady. Tudíž to jak bydlíme, z velké části ovlivňuje i to, jak se cítíme a jaké máme vztahy. Nepořádek se promítne do všech oblastí života.

Více místa díky pořádku

Pořádek se nepromítne jen do lepších pocitů a vztahů, ale dokáže ušetřit v bytě i místo. Zkrátka systém dělá pořádek. Ať už jde o uložené věci ve skříních nebo kuchyňské lince. Dnes existují možnosti v podobě pořadačů, úložných boxů a dalších mechanismů, které umožňují mít věci systematicky uložené a přehledné. Na stejném principu fungují i vztahy, ať už se vám toto přirovnání líbí nebo ne. Chaos doma – chaos ve vztazích.

Obrázek: pixabay.com