Tvrdá voda je typ vody, který obsahuje vyšší koncentrace minerálů, jež mohou způsobovat vznik vodního kamene. Existují však možnosti, jak ji změkčit.
Tyto minerály jsou pro lidské tělo nezbytné, ale jejich nadměrná přítomnost ve vodě může mít i různé negativní dopady. Obecně platí, že mírná tvrdost vody může být prospěšná, protože dodává tělu důležité minerály. Na druhou stranu příliš tvrdá voda způsobuje problémy s domácími spotřebiči. Minerály se v nich usazují – což znáte jako vodní kámen. A tento jev snižuje jak efektivitu spotřebičů, tak jejich životnost.
Jaká voda je lepší – tvrdá, nebo měkká?
Co se týče zdravotních aspektů, voda s vyšším množstvím minerálů obvykle není považována za škodlivou pro zdraví člověka, vysvětluje Healthine. Vápník a hořčík ve vodě mohou dokonce pomoci zabránit vstřebávání škodlivých těžkých kovů do těla. Nicméně pokud by voda obsahovala extrémně vysoké množství těchto minerálů, mohlo by to vést k zdravotním problémům, jako jsou například ledvinové kameny. Tvrdá voda také více vysušuje pokožku.
Je důležité, abyste věděli, že optimální tvrdost vody pro konzumaci je definována v rozmezí 2–3,5 mmol/l, což odpovídá platným normám, uvádí Aquatest. Příliš měkká voda na druhou stranu může vést k nedostatku minerálů a rovněž k potenciálním zdravotním komplikacím. V případě, že máte o kvalitu pitné vody obavy, je možné nechat provést její rozbor v akreditovaných laboratořích. Ty vám poskytnou detailní informace o její tvrdosti a složení.
Zbavte se vodního kamene v toaletě bez sebemenší námahy. Tento čisticí elixír si s ním poradí do 4 minut
Snadný test tvrdosti vody
Tvrdá voda je voda s vysokým obsahem minerálů, nejčastěji ionty vápníku (Ca2+) a hořčíku (Mg2+), jak uvádí web ZměkčeníVody. Někdy je ve vodě i větší množství dalších prvků, především železa. Taková voda způsobuje rezavé skvrny na umývadle, ve vaně nebo na WC. Jestli je vaše voda tvrdá, zjistíte snadno testem s mýdlem. Jestliže při mytí mýdlo málo pění, je to znak tvrdší vody. Naopak, když pění hodně, bude se jednat pravděpodobně o měkkou vodu.
Na čaji nebo kávě se při tvrdé vodě tvoří povlak. Lepších výsledků však docílíte testovacím papírkem, který ponoříte do vody a podle barevné škály zjistíte tvrdost vody. Tyto testery koupíte v internetových obchodech, v hobby marketech i v drogeriích.
Tvrdá voda a spotřebiče
Nejvíce viditelný důsledek tvrdé vody je vodní kámen. Ten nejenže způsobuje ošklivý povlak v rychlovarných konvicích, ale zanáší topná tělesa v pračce, myčce, v bojleru. A tak snižuje jejich energetickou účinnost a zkracuje jim životnost, zmiňuje HouseAndDigest.
Ve vodě s vysokým obsahem minerálů mají nižší účinnost prací přípravky, a proto jich většinou musíte do pračky přidat větší množství. Stejně tak je lepší přidat do myčky nádobí víc leštidla, jinak zůstanou – hlavně na sklenicích – zaschlé kapky a šmouhy. Vyšší dávky přípravků tedy prospějí prádlu i nádobí, ale na druhé straně při používání jejich nadměrného množství mohou spotřebiče rovněž poškodit.
Vodní kámen dále snižuje průtok vodovodního potrubí a přívodních hadic a nános vodního kamene může způsobit i jejich úplné ucpání. Obdobné je to s čerpadly a tepelnými výměníky. Kdyby se vám potrubí ucpalo jen mírně, můžete je zkusit propláchnout silným roztokem vody se solí, o čemž jsme na BydlímeÚtulně v minulosti také psali.
Jak tvrdou vodu změkčit
Nejúčinnějším řešením, vedoucím ke změkčení vody, je změnit její složení. To se provádí tzv. iontovou výměnou, kdy se nahrazují ionty vápníku a hořčíku neškodnými ionty sodíku, respektive vodíku, zmiňuje Britannica. Ty pak nejenže nezpůsobují vodní kámen, ale ani žádné ostatní projevy. Můžete si také koupit různé filtrovací konvice a tuto vodu používat jak k pití, tak ji nalévat do varné konvice či do kávovaru. Na trhu najdete i filtry, které změkčí vodu přímo u jejího přívodu, jak uvádí web ÚpravnyVody.
Napište komentář