I malá zahrada může působit opticky větší, pokud člověk použije správné prvky

Ne všichni mají to štěstí, že se právě u jejich domu nachází velká a rozlehlá zahrada. Ale díky bohu aspoň za tu malinkou. I to je lepší, než žádná zahrada. Naštěstí existují triky, jak malou zahradu opticky zvětšit a pěstovat bylinky i nějaké to ovoce či zeleninu včetně pestrobarevných kytek, které zpříjemní pobyt venku.

Hra s barvami

Jestliže se kolem vašeho pozemku nachází plot či zídka, zkuste kouzlit pomocí barev. Když dáte do pozadí světlou barvu, získá zahrádka na širším vzhledu. Tmavá barva naopak vytváří iluzi stínu a prostor opticky zmenšuje.

Oblé tvary

Oblé tvary zahradě prospívají a prostorově se tím ještě více otevře. Stačí drobnosti: vytvarovat okraje záhonků, sestříhat keře, vytvořit oblé chodníčky. Díky tomu se zahrada obohatí o zajímavý prvek, který navíc přispívá k dojmu většího prostoru.

Zrcadlo

Kdo říká, že zrcadlo musí být jen uvnitř domu? Zrcadlo je zajímavým dekorativním prvkem i v zahradě, navíc přispěje k pocitu, že je zahrádka větší, než ve skutečnosti je.

Voda

Myslíte si, že do malé zahrady jezírko nepatří? Pak se pletete. Vodní plochy navozují dojem většího prostoru, bohatě stačí malé jezírko s vodopádem či fontána. Voda v pohybu je jako zrcadlo, které představuje světelný prvek. A čím více světla, tím pocit většího prostoru.

Různé druhy rostlin

Do zahrady bezpochyby patří květiny, ať už do velké či malé. I díky nim lze vytvořit dojem větší zahrady. Ty malé patří dopředu a rovněž je vhodné střídání tmavších a světlejších druhů.

Vertikální zahrádka

Do malé zahrady je někdy potíž vměstnat vše, co by člověk chtěl. Využijte plot nebo postavte rámy a květináče zavěste. Případně použijte květinové stěny.

Chytré triky

Zahrajte si na kouzelníka a zkuste tento chytrý trik, který oklame oko. Vytvořte chodníčky, které se budou postupně v některých místech zužovat anebo sestříhejte rostliny sestupně, tak, že ty v přední části budou o něco vyšší, než ty v části zadní. Zahrada díky tomu bude působit, že je delší.

Obrázky: loveproperty