Nechávat klíče v zámku u dveří je zásadní chyba. Kdo tak dělá, nahrává zlodějům

Fotografie: BydlímeÚtulně

Mnoho lidí nechává klíče od bytu na noc natočené v zámku. Jsou přesvědčeni, že se právě takto chrání proti vloupání. Nicméně je to přesně naopak a vetřelcům to nahrává.

Tento návyk si osvojilo hodně lidí a důvodů může být více. Pohodlnost či dojem, že tak získají trochu více jistoty. Jedná se ovšem o velkou chybu a klíče ve dveřích opravdu nejsou bezpečným návykem. Pokud je to i váš případ, nebude od věci pohled na tuto věc přehodnotit. V první řadě je to riskantní proto, že zloději právě tento krok z vaší strany očekávají. Klíč se pak pomocí velmi oblíbené techniky rybaření stane právě jejich kořistí. Chytí ho na udičku.

Rybaření skrze jakoukoli mezírku

Rybařící zloději používají k průniku ty nejjednodušší každodenní věci. Například háčky na drátěných ramínkách, jimiž zachytí klíče přes poštovní schránku. Případně využijí jinou mezeru, která je může dostat přes vstupní dveře. Kdekoli klíče jen volně visí, stávají se pro vetřelce o to snazším terčem. Proto je – jakmile je nepoužíváte – vyndejte ze dveří a nechte někde mimo dosah a dohled. Zloděje nelze úplně zastavit, ale proč mu cestu usnadňovat?

Otevření dveří skrze samotný zámek

Asi si řeknete, že když vaše dveře nemají škvíru na dopisy, je všechno v pořádku. Není tu mezírka, kterou by se dal kus drátu prostrčit. Je tedy v takovém případě možné nechat klíče v zámku? Bohužel, ani tak to nedělejte. Zloději mohou snadno použít šperhák a klíč uvnitř jim metodu velmi usnadňuje. Proč tomu tak je? Netýká se to, pravda, všech dveří, většina modelů na trhu však tuto slabinu obsahuje.

Jakmile jsou totiž dveře „odzbrojeny“ použitím klíče na druhé straně, je otevření zámku hračkou i pro začínajícího zloděje. Proto je nikdy nenechávejte zasunuté dovnitř a používejte háček na zdi nebo něco podobného. Chce-li vám někdo vykrást byt, nezastavíte ho. Není ale žádný důvod mu to jakkoli usnadňovat, je možné ho aspoň zpomalit.

Kritický bumping

Jednou z nejproblematičtějších metod při otvírání je tzv. bumbing neboli SG metoda. Pro zloděje má prakticky jen výhody, pro majitele bytu špatné zprávy. V první řadě není hlučná. U dveří sice dochází k fyzické aktivitě zloděje, vypadá ale přirozeně. Navíc celý proces zabere jen několik vteřin a nevyžaduje speciální vybavení. Zlodějům v tomto případě totiž stačí univerzální klíč a malé kladívko, klidně i šroubovák.

Fotografie: Pixabay

Podle původního klíče od zámku (ne nutně vašeho) lze vyrobit univerzální. Ten je s trochou práce schopen otevřít například 50 000 vložek stejného typu. Nepůjde do zámku nadoraz, poklepem na něj a několika pokusy lze ovšem rozhodit stavítka mechanismu a dveře otevřít. Velkým problémem pro majitele bytu je, že metoda na dveřích nezanechává prakticky žádné poškození. Velmi snadno tak tuto událost pojišťovna neuzná jako vloupání.

Dbejte na bezpečnostní třídu

Podle odborníků by se majitelé bytů měli zajímat o to, jakou bezpečnostní třídu mají jejich dveře. Celek by ale měl splňovat třetí stupeň, který je proti SG metodě odolný. Solidní výrobce má na obalu výrobku tento údaj jasně deklarovat. Někdy lze také najít informaci „Anti-bumping“. Při vloupání do starého zámku zloděj nezanechá stopy. Pokud je opravdu pečlivý, zase po sobě zamkne, takže majitel při příchodu setře veškeré možné stopy.

Zdroj: Genialne

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]