Zloději nebudou mít žádnou šanci. Před odjezdem na dovolenou se domácnost vyplatí jednoduše zabezpečit

Fotografie: Depositphotos

Domácnost chráněná před zloději nemusí být prošpikovaná kamerami. Stačí se držet pár doporučení a zloději raději půjdou o dům vedle.

Ačkoliv se statistiky jednoznačně shodují na tom, že nejaktivnější jsou zloději během léta, kdy většina lidí jede na dovolenou, nejedná se o pravidlo. Jen si vzpomeňte na rčení „příležitost dělá zloděje“ a raději se podívejte, jestli by náhodnému útoku zloděje váš dům odolal.

Jak nevítanou návštěvu odradit

Většina zlodějů se na svou kořistnickou výpravu připravuje. Využívají k tomu i různé finty, o kterých jsme psali na BydlímeÚtulně. Podle TodaysHomeOwner je velmi běžné, že si zloději k loupení vyberou byt nedaleko svého bydliště, protože se jim tak snadněji pozorují běžné aktivity jeho majitelů. Na druhou stranu i příprava se někdy může ukázat být téměř zbytečnou, jelikož spousta věcí záleží na okolnostech.

Kromě kvalitních zamčených dveří vám může pomoci moderní technika. Sázkou na jistotu je investice do kamerového systému, a především alarmu. K odrazení zlodějů nicméně někdy postačí i viditelně umístěné makety. Další možností jsou i různé samospínače na světla – rozsvěcení nastavte na časy, ve které býváte obvykle doma, jak radí Forbes. Tak bude iluze věrohodnější.

My jsme stále doma

Nezapomínejte, že základem je na sebe neupozorňovat. To znamená, že pokud se chystáte na dovolenou nebo třeba služební cestu, svůj záměr ponechat objekt bez dozoru nikde moc nerozhlašujte. Fotkami od moře se na sociálních sítích zkrátka pochlubíte, až se vrátíte. Dům byste taky neměli úplně „zalígrovat“, naopak byste se měli snažit o zachování zdání, že v domácnosti někdo je, tak jako obvykle.

Plná schránka na dopisy
Fotografie: Depositphotos

K tomu pomůžou i zdánlivé drobnosti:

  • auto stojící na příjezdové cestě;
  • žádné kupení letáků nebo pošty – buď požádejte o uložení pošty na poště, nebo poproste důvěryhodnou osobu, aby vám ji vyzvedla;
  • rozhrnuté závěsy či rolety;
  • spínání drobných přístrojů – v případě, že máte chytrou domácnost a jste schopni ovládat přístroje vzdáleně, můžete třeba navečer zapnout televizi.

Klíčem k bezstarostnému spánku je sklenice na klice od dveří. Upozorní na vloupání zloděje

Pokud se ale váš dům stal terčem i přes všechna opatření, ihned zavolejte na Policii ČR. V domě mohou být nejen stopy, které povedou k dopadení zloděje, ale dokonce i sám zloděj.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]