Hypotékám se v roce 2024 blýská na lepší časy. Bankovní úroky se daly do pohybu

Fotografie: Depositphotos

Bankovní úroky od prosince minulého roku zaznamenaly u některých bank změnu. U hypotečních úroků se objevil pokles až pod pět procent.

Od půlky roku 2022 až doposud byla průměrná úroková sazba u hypoték 5,5–6 %. Letos se však očekává zlevnění hypoték a trh by se měl dát do pohybu. Příčinou tohoto kroku je klesající inflace. Na ni Česká národní banka reaguje snížením své klíčové sazby. A podle mínění ekonomů v tom bude pokračovat i nadále, uvádí web ArchivHN.

Jaký byl z hlediska hypoték rok 2023

Rok 2023 byl nejhorší hypoteční rok v posledních letech. Banky a stavební spořitelny v ČR poskytly v loňském roce hypoteční úvěry v objemu 150 miliard Kč, což je meziročně o 25 % méně. A tak tuzemské finanční domy měly nejhorší výsledek za více než uplynulých deset let. A důvody k tomu byly hned dva: primárně to byly vysoké úrokové sazby, za druhé hodně drahé nemovitosti, kvůli nimž se staly hypotéky nedostupné pro ještě větší část obyvatelstva, než tomu bylo dříve.

Bankovní úroky v roce 2024

Jaké změny se dají očekávat v letošním roce? Poptávka po hypotékách by letos měla vzrůst, protože úvěry mají zlevňovat. Nastává období velké hypoteční příležitosti. Některé menší banky začaly snižovat úrokové sazby a dvě z nich se tak dostaly již pod sazbu 5 %.

Některé z bank se totiž začaly obávat masivního refinancování, a tak snižují sazby u některých svých fixací – zejména u těch kratších na dva, tři a pět let. Jestli se k nim přidají i velké bankovní domy, zůstává prozatím otázkou.

Příspěvek na bydlení může být záchranou při vysokých výdajích. Nárok má i vlastník a podnájemce

Někde poklesly hypoteční úroky už v prosinci

Už v prosinci 2023 některé banky rychle zareagovaly na pokles inflace a očekávané snížení sazeb na mezibankovních trzích. Snažily se tak získat konkurenční výhodu a přilákat nové klienty. Kupříkladu Moneta Money Bank tehdy snížila sazby u hypotéky s pětiletou, sedmiletou a desetiletou fixací až na 4,49 %.

Dále snižovala Air Bank, Komerční banka a Raiffeisenbank. FioBanka nabízí sazby těsně nad 5 procenty, ovšem úrokové sazby u mBank se pohybují od 4,89 % do 6,89 % při fixaci na 7 let – uvádí web Banky. Na stejných stránkách se můžete dočíst, jaké jsou podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů pro rok 2024 a také si pomocí hypoteční kalkulačky můžete nasimulovat výši úvěru, úroků i měsíčních splátek. Žít se však dá i bez hypoték. Další informace o možnostech bydlení a jeho financování se můžete dovědět v článku, který jsme publikovali již dříve na BydlímeÚtulně.

Snižují se nejen hypoteční úroky, ale i sazby na spořicích účtech

Členka bankovní rady Eva Zamrazilová však na webu CNNPrimaNews zmiňuje, že úroky na spořicích účtech pro běžné občany klesají velmi rychle. Kdežto u úvěrů a hypoték už banky tak pružné nejsou. Nyní už jen ve třech bankách získáte u vkladů nižších než 200 tisíc korun roční zhodnocení nad 6 %. V řadě bank se úrokové sazby u spořicích účtů sníží z 5–6 % na 1–2 %. A tak paní Zamrazilová posílá bankám vzkaz: „Doufám, že ta reakce nebude čistě asymetrická a že bude následovat také to, že zlevní hypotéky a úvěry pro podniky.“

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]