Rostliny, které rozzáří i tu nejsmutnější zahradu. Jejich pěstování navíc zvládne každý

Fotografie: Freepik

Každý kdo vlastní barák se rád chlubí krásnou zahrádkou. Pokud si nevíte rady, jaké rostliny nakoupit, podívejte se na tyto trvalky, kterými doslova zazáříte.

Pokud chcete mít zahradu plnou krásných květin, pak stojí za to vybrat si vytrvalé rostliny, které po vysazení rostou dlouhou dobu. Mnoho oblíbených trvalek je jednoduché vypěstovat a jsou mnohdy odolné vůči nepříznivým podmínkám a škůdcům. Podívejte se tedy, které vytrvalé rostliny si vybrat do zahrady a jak jim dát tu nejlepší péči.

Třapatkovka

Jednou z nejlepších trvalek pro vaši zahradu je rozhodně Třapatkovka z čeledi hvězdnicovitých. S touto rostlinou zazáříte zejména v letních měsících, kdy produkuje řadu květin, které mohou mít různé barvy. Nejčastěji se však objeví fialová, růžová, žlutá nebo dokonce bílo-zelená. Třapatkovka vykazuje mimo jiné také cenné léčivé vlastnosti včetně posílení imunitního systému a pomáhá také při léčbě dušnosti, bolestí v krku a jiných onemocnění dýchacích cest.

Fotografie: Unsplash

Nejlépe uděláte, když jí zasadíte na vysluněném místě, kde získá nejvíce živin. Mohou dokonce růst tam, kde není žádný stín. Navíc je to rostlina, která se velmi snadno pěstuje a nemmá žádné vysoké požadavky. Roste nejlépe v úrodné a dobře odvodněné půdě, ale přežije i v písku. Tato rostlina roste rychle a je odolná i vůči mrazu. Zalévat ji můžete nejlépe ve večerních hodinách. Může sice přežít určitá období sucha, ale to by mělo dopad na její krásu.

Pivoňky

Pivoňky jsou velmi vhodné a nádherné trvalky pro vaši zahradu. Mohou růst na jednom místě po mnoho let a soustavně vás tak těšit svými krásnými květinami. Květy mohou mít různé barvy v závislosti na odrůdě, většinou jsou ale růžové, bílé, žluté nebo červené. Některé z nich však mohou v některých případech vykvést dvoubarevně. Veškeré odrůdy pivoněk (rané, středně rané a pozdní) kvetou zejména v červnovém měsíci.

Fotografie: Unsplash

Pivoňky dávají přednost slunným a teplým místům, ale dokáží vykvést i v mírně zastíněné poloze. Jsou také mrazuvzdorné, ale v prvních dvou až třech letech stojí za to je chránit mulčováním, protože nízká teplota může mladé stonky poškodit. Pivoňky si vyžadují úrodnou a dobře odvodněnou půdu. Pokud je zem těžká a vlhká, bohužel vám budou hnít a umírat. Na druhou stranu však tato rostlina nemá ráda přesušení, během sezóny je tak pravidelně zalévejte.

Zvonkovec

Pokud chcete mít na vaší zahrádce něco opravdu originálního, stojí za to zvolit zvonkovec, neboli platykodon velkokvětý. Je to trvalka z čeledi zvonkovitých, která se hodí téměř do každé zahrady. Krásné zvonkovité květy o průměru asi 5 centimetrů rostou na tuhých výhoncích pokrytých kopinatými listy. Rostlina kvete především v letních měsících a to v modré, bílé, růžové či fialové barvě. Během toho se jí dokořán otevírají okvětní lístky a právě odtud vzešel její název.

Fotografie: Unsplash

Zvonkovec je velmi snadné vypěstovat a nevytváří na zahradě žádné problémy. Rostlina má ráda slunná nebo mírně zastíněná místa. Stejně tak si potrpí na úrodné humusové půdě se střední vlhkostí, ale vydrží i v horších podmínkách. Nemá ráda jen mokřady, protože na takových místech mohou její kořeny hnít. Je sice mrazuvzdorná, ale stojí za to ji na zimu nechat zakrýt.

Zdroj: GardeningKnowHow

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]