Přírodní způsoby likvidace mandelinky bramborové, které fungují lépe než drahá chemie z obchodu

Fotografie: Pixabay

Mandelinka bramborová je hmyz, který každé léto potrápí velké množství zahrádkářů. Snaží se jim totiž zničit veškerou úrodu.

Jen málo lidí může říct, že vidělo larvu mandelinky bramborové. Většinou jsou totiž k vidění už jako dospělí, a kdybyste viděli její larvu, asi vás ani nenapadne, na co se to koukáte. Tyto malé načervenalé kuličky jsou většinou po všech listech na vaší zelenině a vám nezbývá nic jiného, než se jich zbavit. Naštěstí existuje několik přírodních způsobů, jak se těchto škůdců zbavit.

Co je vlastně mandelinka

Dospělá mandelinka bramborová je krémově zbarvený hmyz s tvrdou skořápkou, s výraznými černými pruhy na zádech. Její larva ale vypadá trochu zvláštně, něco jako shrbená kulička, která je načervenalé barvy s černými skvrnami. Jako většina hmyzu má křídla, která jsou ale skryta pod tvrdou skořápkou podobně jako křídla berušky.

Fotografie: Pixabay

Dospělí brouci kladou vajíčka na spodní stranu hostitelské rostliny. Kladou hodně vajec – až 40 za den. Když se larvy vylíhnou, budou nenasytně jíst vaše plodiny, než se vydají do další fáze vývoje. Nyní, když už víte, co je to mandelinka, se musíte naučit, jak se těchto škůdců nadobro zbavit.

Ruční sbírání

Tento způsob možná moc nemusíte, ale pravdou je, že je velmi účinný. Nejspolehlivější způsob, jak zabít bramborové brouky, je udělat to sami. Speciálně pro tento účel je skvělé mít na zahradě kbelík s mýdlovou vodou. Nejlepší je, když brouky začnete sbírat ráno a nebo večer, seberte je všechny a vhoďte je do mýdlové vody. Nezapomeňte také zkontrolovat spodní strany listů, zda neobsahují vajíčka. Vejce mandelinky bramborové jsou jasně žluté.

Přitahujte určitý hmyz

Určitý hmyz je velmi prospěšné mít na své straně, když bojujete se škůdci. Některé užitečné druhy hmyzu, které mohou pomoci zbavit se mandelinky bramborové, jsou například berušky. Když zahradu doplníte rostlinami jako je například měsíček nebo tymián, můžete se spolehnout na to, že se u vás berušky objeví.

Kryty řádků

Kryty řádků jsou velmi užitečné pro kontrolu mnoha škůdců v zahradě. Jsou zvláště užitečné pro plodiny, které se nespoléhají na opylování. Kryty řádků fungují přesně tak, jak znějí, zkrátka pokrývají celý řádek a zabraňují škůdcům, aby na vašich rostlinách nakladli vajíčka.

Fotografie: Pexels

Organické pesticidy

Někdy je bohužel nutnost na zahradu něco nastříkat. Zkuste použít například neemový olej, který pomáhá kontrolovat larvy a zabraňuje vylíhnutí vajíček. Je také skvělý na jiné škůdce, jako jsou svilušky. Také esenciální oleje, jako je třeba máta peprná si mohou poradit s velkým výskytem škůdců. A nakonec zkuste i pepřový sprej, který také všechno zahubí.

Zdroj: Thefreerangelif

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]