Sezóna komárů právě začíná. Tento otravný hmyz doma nikdo nechce. Pokud zasadíte některou z těchto rostlin a dáte ji na vhodné místo, pak se komáři vašemu obydlí vyhnou obloukem.
Mnoho lidí nechce doma používat chemické repelenty ani odpuzovače, které se dávají do zásuvek. Sice komáry odpudí, ale uvolňované chemické látky pak dýcháte i vy. Když už se komáři dostanou domů, většina lidí vezme plácačku a loví je ručně. Takový bzučící komár v ložnici opravdu není nic příjemného. Další přírodní alternativou, jak jim znepříjemnit pobyt u vás doma, je použití aromatické síly následujících rostlin.
Citronella (Cymbopogon)
Asi ji znáte pod názvem citronová tráva a je snad nejznámějším přírodním repelentem proti komárům. Rostlina obsahuje citronelový olej, který má silné repelentní vlastnosti. Její výtažek se používá i do svíček, jež komáry odpuzují. Citronelový olej dokáže zamaskovat vůni, která komáry na lidech přitahuje, a je tak pro ně mnohem obtížnější se orientovat a najít si svou lidskou kořist. Tuto rostlinu lze pěstovat v květináčích, nebo ji vysadit na zahradě v blízkosti venkovního posezení. Kromě jiného má citronová tráva i léčivé vlastnosti, a tak ji můžete využít i k mnoha jiným účelům.
Měsíček lékařský (Tagetes)
Měsíčky nejen krásně kvetou tak, že rozzáří každou zahradu, ale mají také silnou schopnost odpuzovat komáry, mouchy, ale i jiný hmyz. Na záhonech se tak měsíček využívá i k odpuzení škůdců, kteří by mohli napadnout užitkové rostliny. Měsíčky jsou především nenáročné na pěstování a lze je vysadit v květináčích nebo do záhonů. Pokud je vysadíte ke vchodovým dveřím, nebo je umístíte poblíž, budou tvořit přirozenou bariéru kolem vašeho domova, přes kterou se komárům chtít nebude.
Levandule (Lavandula)
Levandule je pro svou uklidňující vůni a krásné fialové květy oblíbenou okrasnou trvalkou na zahradách. Slouží však také jako přírodní repelent proti komárům, které odpuzuje její silné aroma. Umístěte ji proto do blízkosti oken a k venkovnímu posezení. Z levandule si také můžete extrahovat olej, který pak můžete použít jako přírodní repelent. Kromě toho najdete pro levanduli i mnohem více využití. V látkových pytlíčcích vám sušená levandule provoní skříně a odpudí moly.
Šanta kočičí (Nepeta cataria)
Patří do rodiny rostlin mátových a je o ní známo, že přivádí kočky do stavu blaženosti. Na komáry však působí opačně. Esenciální olej zvaný nepetalakton je účinným odpuzovačem komárů. Šanta kočičí může být až desetkrát účinnější při odpuzování komárů než chemická sloučenina DEET. Určitě ji tak mějte v květináčích v blízkosti míst, kudy se komáři dostávají do vašeho domu.
Meduňka lékařská (Melissa officinalis)
Meduňka má krásnou citronovou osvěžující vůni, která však komáry odpuzuje. Obsahuje vysoké hladiny citronellolu, sloučeniny, jež je pro komáry nepříjemná. Jako přírodní repelent proti komárům můžete listy meduňky rozdrtit a potřít si jimi odhalená místa na kůži. Určitě se vyplatí mít ji poblíž venkovního posezení. Nejenže odradí komáry, ale je také výborná pro přípravu limonád, zatímco na zimu si ji můžete usušit do zásoby a připravovat si z ní vynikající čaj.
Bazalka (Ocimum basilicum)
Bazalka je oblíbená kulinářská bylina známá pro svou bohatou chuť a vůni. Její silné aroma však také narušuje komárům čich, a proto je pro ně těžší najít svou kořist. Zasazením bazalky do květináčů v blízkosti vchodů a oken odradíte všechny komáry, kteří by se chtěli k vám domů dostat. Kromě jiného budete mít čerstvou bazalku vždy po ruce pro přípravu italských receptů.
Zdroj: The Practical Planter