Famózní čistič roštů v troubě udělá veškerou práci za vás. Dokonalý výsledek s minimem nákladů

čištění trouby
Fotografie: Freepik

Rošty v troubě či na grilu se dříve či později zanesou vrstvou odolných mastných usazenin. Pokud je neumýváte opravdu často a pravidelně, budete jednoho dne stát před velkou výzvou.

Čištění připálených roštů je jedna z nejotravnějších domácích prací, protože to jde opravdu ztěžka. Zkoušet připálený rošt vydrhnout houbičkou a mycím prostředkem jako jiné nádobí je předem prohraný boj. Na mastnotu a připáleniny je třeba nastoupit s těžším kalibrem. Naštěstí existuje několik způsobů, jak dosáhnout perfektního výsledku a zároveň na roštu nenechat ruce.

Rošt podložte starým ručníkem

Přípravky na čištění grilů jsou hodně agresivní chemikálie. Pokud je používáte, vždy mějte nasazené gumové rukavice a celý prostor dobře větrejte. Někdy si však ani tato silná chemie nemusí se všemi usazeninami poradit. Proto vyzkoušejte něco mnohem přívětivějšího k životnímu prostředí a zároveň účinného.

Jedlá soda je skvělou volbou. Má silné čisticí účinky, nepoškozuje kovové povrchy a vyhnete se s ní škodlivým chemikáliím. Jednoduše umístěte rošt do vany a pod něj dejte starý ručník, abyste povrch vany nepoškrábali. Nyní napusťte do vany horkou vodu tak, aby byl rošt ponořený. Přidejte 3 šálky jedlé sody. Rukou vodu trochu promíchejte, aby se soda rozpustila.

Vyrobte si čisticí pastu

Tajemství úspěchu pak tkví v čase. Rošt by měl zůstat ponořený alespoň 8 hodin. Ideálně ho ve vaně nechte přes noc. Po této koupeli by měly všechny nečistoty jít lehce odstranit houbičkou. Pokud někde zbyde špatně odstranitelná připálenina, vydrhněte ji kuličkou ze zmuchlaného alobalu. Před vložením do trouby rošt řádně opláchněte a osušte.

jedlá soda
Fotografie: Freepik

Z jedlé sody si můžete vyrobit také čisticí pastu. Smíchejte ji s bílým octem a vytvořte konzistenci, která je o něco řidší než zubní pasta. Naneste ji na rošt houbičkou a nechte ji působit alespoň hodinu. Jakmile uvidíte, že pasta začíná zasychat, postříkejte ji vodou z rozprašovače, aby zůstala vlhká. Použijte ideálně bílý 8% kvasný lihový ocet, který je oproti běžnému octu mnohem účinnější a má větší čisticí sílu.

Někteří lidé doporučují do lázně s jedlou sodou přimíchat ještě půl šálku prostředku na nádobí nebo šálek prášku na praní. Určitě to stojí za vyzkoušení, ale náklady na vyčištění budou vyšší. Jedlá soda sama o sobě je velmi účinná a pokud se jí nechá dostatek času, zvládne rošty zbavit usazenin i bez jiných čisticích prostředků.

Zdroj: Athensmagazine

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]