Zbytkový koberec nemusí končit v odpadcích. Lze ho využít k výrobě dekorativního koberečku

Pokud máte doma nebo někde ve sklepě či garáži zbytek srolovaného koberce, můžete jej použít k výrobě dekorativního koberečku. Využít můžete v podstatě cokoliv. Pletací či háčkovací přízi, provázky, na pásky nastříhaná stará trička, povlečení, ubrusy. Jde o to, aby měl provázek nebo příze, kterou budete používat patřičnou šířku. Rychleji a lépe se vám bude pracovat. Rozhodnout se můžete pro kulatý, ale i hranatý kobereček. Dokonce lze využít i drobné zbytky koberce, které nastříháte na různě velká kolečka nebo čtverečky, které budete pak k sobě přišívat nebo lepit.

Výhodou tady je nejen recyklace, ale i fakt, že koberec si drží svůj pevný tvar a je ze spodní strany začištěn. Takže ze spodní strany nepůjdou vidět žádné uzlíky při navazování nového provázku apod. Na horní lícovou stranu koberce budete pomocí tavné pistole nalepovat provázek či přízi. Tudíž může jít i o koberec, který má vady na kráse. Nemusí jít nutně o nový koberec (odstřižek), který vám zůstal z pokládky. Použít lze i starší koberec, který se chystáte vyměnit za nový. Dekorativní kobereček pak můžete použít v předsíni, kuchyni, obýváku či pokojíčku. Nevýhodou tohoto koberečku je pouze to, že nejde prát v pračce. Čistit jej můžete pouze ručně.

Kobereček z jutového provázku

Co vše budete potřebovat k výrobě

  • Ústřižek koberce libovolné velikosti

  • Tavnou pistoli + lepicí kapsle

  • Provázek, přízi nebo pásky z nějaké látky srolované do klubíček

  • Háček: budete-li háčkovat řetízek

Jak na to

  • Předně potřebujete mít představu o tom, jak bude cca koberec vypadat – zda chcete čtverec, obdélník, kruh nebo koberec spojený s menších částí (třeba různě velkých koleček)

  • Připravte si dostatek příze v šířce alespoň 0,5 cm – se širší přízi či provázkem se lépe pracuje. V případě tenkých provázků/příze můžete uháčkovat nejdříve řetízek a smotat do klubíčka. Pokud háčkovat neumíte, lze třeba 3 příze splést do klasického copánku. Totéž můžete udělat i s látkovými proužky. Buď uháčkovat řetízek nebo splést do copánku.

  • Jakmile máte připravená klubíčka, můžete zapnout tavnou pistoli a začít lepit copánek/řetízek nebo kulatou širší přízi rovnou na koberec.

  • Vyhrát si lze i s různým vzorováním, kdy můžete udělat základ (kruh) a poté dokola nalepit malá kolečka nebo spirály, oválky – jak je libo. Pak opět navázat a obtáčet provázek dokola. Klidně si finální podobu nejdříve rozkreslete na papír. Ať přesně víte, co děláte a proč.

  • Až bude mít koberec požadovanou velikost, ukončete lepení provázku a konec pořádně zajistěte (zalepte). Nůžkami opatrně odstřihněte zbytek koberce.

  • Aby se okraj koberce netřepil, zajistěte ho tenkým řetízkem, který nalepíte přesně na hraně ustřiženého koberce anebo opatrně malými nůžkami odstříhejte čouhající nitky.

  • Volná místa buď vyřežete/prostříháte nebo můžete nechat prosvítat koberec, pokud vám to vyloženě nevadí

Boho kobereček 

Na závěr: použít můžete jutový provázek, vlnu, proužky látky buď v jedné barvě nebo více barev. To už záleží na vás a vašich možnostech. Hezky vypadá obojí. Mě výroba těchto koberečků nesmírně baví a pokud máte domácí mazlíčky, můžete právě jim takto vytvořit příjemné místečko pro lenošení. Naše kočka koberečky zbožňuje, malé i ty velké. Uvítáte je také na kryté verandě či při krytém venkovním posezení. Vypadají skvěle a přispějí k útulnější atmosféře. Mimo koberečků si takto můžete vyrobit i ozdobu na stěnu nebo podesádky na židličky či venkovní lavici, aby bylo pod zadkem měkko a teplo, při večerním posezení. 

Fotografie: Youtube