Srovnání levných a drahých modelů toaletního papíru potvrzuje přísloví „Levně koupené, dvakrát placené“

Fotografie: Depositphotos

Při návštěvě prakticky každého supermarketu člověk prochází kolem mnoha druhů a variant toaletního papíru. Češi na něm podle všeho nešetří a nejraději mají heřmánkový.

Má ovšem vůbec smysl platit za tento produkt víc, než je nutné? Skutečně se od sebe drahé a levné varianty nějak funkčně liší, nebo celé tajemství vězí jen v lehké parfemaci? V první řadě jedno upozornění: Nebudeme brát v potaz zcela nejlevnější modely doslova za pár korun. Tedy ony šedé a mnohdy neforemné ruličky, které jsou skutečným kvalitativním dnem. Je v nich chlor a olovo, špatně se rozpouští, zanáší odpady a špatně se používají.

Jak je to s tím drahým?

Budeme mluvit o těch druzích, kterých je v balení 4–8 kusů. Tohle je totiž ona sorta, jež vypadá prakticky totožně, v ceně však někdy najdete nezanedbatelné rozdíly. V čem tedy tyto rozdíly vězí? Papír složený z 2–3 vrstev se snadno rozpustí ve vodě a kanalizaci neucpává. Některé značky mají mít rozpustnou i samotnou ruličku, ta ovšem patří do směsného odpadu. Vyrábí se totiž už z recyklovaného papíru, tudíž se netřídí.

Prakticky jedinou nevýhodou, na kterou se dá narazit, je přeplácení za některé značky. Cokoli, na co je kdekoli uvedená reklama, stojí totiž řádově více, než je výrobní cena. V zásadě se tak z těchto variant nebojte vybrat ty levnější, protože na funkci to prakticky nemá vliv. Případně jich několik otestujte, vzhledem k osobnímu provozu tohoto produktu může preference spočívat ve skutečných detailech.

Levné typy toaletního papíru

Skládají se jen ze 2 vrstev, neobsahují škodliviny a jsou příjemné na dotek. Kromě toho se snadno rozpustí ve vodě, a neucpávají tudíž odpad. Můžete narazit i na ovoněné, většinou jsou ale zcela bez parfemace. Nepřiplatíte si za značku, na druhé straně s sebou však levná výroba nese několik nevýhod. V první řadě se i při naprosto běžném použití často trhá. Materiál není natolik savý a velmi snadno toho na jedno použití spotřebujete více.

Fotografie: Pxhere

Ve výsledku vám tak levný papír pokryje méně potřeby než ty dražší. S tím souvisí také technologie navíjení. Na jedné ruličce je tak ve výsledku méně útržků rychle spotřebovaného materiálu. To jsou dva důvody, proč levný papír velmi rychle ubývá. Což vede k čemu? Ano, svižnému nákupu nového balení. Ostatně odtud pochází přísloví „Levně koupené, dvakrát placené“. Tedy že levných věcí nakoupíte v krátkém čase větší množství kvůli větší spotřebě.

Zdroj: Xitrosti

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]