Rozlilo se vám na koberec červené víno? Zjistěte, jak napravit škody

Pokud jste milovníky červeného vína a máte doma koberce, může se stát lehce nehoda. Stačí neopatrný pohyb a víno v okamžiku na vašem koberci zanechá černou skvrnu. Jak si s tímto problém poradit vám poradíme již o pár řádků níže. Možností existuje několik!

Důležitý krok

Ihned vezměte papírové utěrky, ubrousky, kapesníky, toaletní papír (to, co máte po ruce) a snažte se víno z koberce odsát. Skvrnu nedrhněte, aby se nešířila ještě víc do stran. Pouze přikládejte savý papír, ať nasaje víno do sebe. Vysušujte skvrnu od okrajů směrem dovnitř, aby se nezvětšovala.

Nemáte-li papírové utěrky, použijte savou látku. Skvrnu můžete rovněž posypat solí. Ta do sebe víno natáhne a později sůl vyluxujete. Skvrna sice takto z koberce nezmizí, ale nezažere se hluboko do koberce.

Čištění za pomocí roztoku z octa

Můžete si zkusit připravit roztok smícháním lžíce octa, lžíce pracího gelu a šálek teplé vody. Směs důkladně promíchejte. Naneste roztok pomocí hadry na skvrnu a čistěte. Hadrů budete potřebovat více – po jeho zašpinění si vezměte vždy čistý a suchý. Střídejte nanášení roztoku a vysoušení skvrny čistým hadrem. V závěru dočistěte skvrnu studenou vodou a odstraňte zbytky roztoku. Koberec vysušte papírovými utěrkami nebo savým materiálem.

Mycí prostředek na nádobí a peroxid vodíku

Vytvořte si směs z prostředku na mytí nádobí a peroxidu vodíku. Roztok zkuste nejdříve na nenápadném místě někde v rohu místnosti, ať zjistíte, jak koberec reaguje (zda se tím koberec neodbarví). Pokud je koberec v pořádku, naneste roztok pomocí hadry na skvrnu – nedřete, neotírejte! Pouze roztok nanášejte přikládáním.

Ve finále postříkejte koberec neslazenou perlivou minerálkou (použijte rozprašovač) a dočistěte suchým hadrem. Abyste koberec zbavili roztoku z mycího prostředku, použijte ještě čistou vlažnou vodu a vždy použijte nový suchý hadr.

Jedlá soda

Nejdříve skvrnu co nejvíce vysušte (papírové utěrky, ubrousky, kapesníky). Pak na skvrnu nastříkejte perlivou neslazenou minerálku, případně čistou vodu, aby se víno naředilo a opět vysušte. Klidně několikrát postup opakujte, ale nikdy nedrhněte skvrnu do stran a nenamáčejte příliš – aby se skvrna nešířila do stran.

Pak si vyrobte pastu z jedlé sody a vody a naneste ji na skvrnu a nechte zcela uschnout. Pak uschlou hmotu vykartáčujte a vyluxujte. Pokud skvrna nezmizela, zkuste ji dočistit vodkou. Zní to asi divně, ale vodka skutečně pomáhá odstranit z koberce fleky od červeného vína.

Na červené víno nalijte bílé

Tato rada zní pravděpodobně také hodně zvláštně, ale funguje. Na čerstvou skvrnu od červeného vína nalijte víno bílé a skvrna se naředí (nebude jako pěst na oko). Pak použijte opět savý materiál či ubrousky, houbu k odstraňování tekutiny z koberce. Nesmíte nikdy na skvrnu příliš tlačit, dřít a roztírat do stran.

Pak skvrnu posypte solí a nešetřete. Nechte sůl působit a přikryjte skvrnu látkou či papírovými utěrkami. Sůl nechte konat své až 8 hodin. Někteří uvádějí, že skvrna začne po 15 až 20 minutách mizet, ale záleží samozřejmě na materiálu koberce. Po několika hodinách působení sůl vyluxujte.