Chcete-li získat nové rostlinky orchidejí, využijte rozmnožování pomocí řízků z odkvetlých stonků; výsledek se dostaví za dva měsíce.
Rozmnožování z odkvetlých stonků je poměrně snadný způsob, jak si vypěstovat další a další orchideje. Orchideje (Orchidaceae) z řádu chřestotvarých a čeledi vstavačovitých mají svůj původ ve vlhkých tropických oblastech, zejména v horních patrech pralesa, a proto je u nás můžeme pěstovat pouze v pokojových nebo skleníkových podmínkách. Jste milovníci orchidejí a chtěli byste jich mít doma co nejvíce? Tak to nebude žádný problém.
Postup při řízkování květních stonků orchidejí
Uvedená metoda rozmnožování z odkvetlých stonků se vám může hodit také v případě, že ještě nejste v pěstování orchidejí příliš zkušení a zběhlí, a tak vám sem tam nějaká z nich uhyne. Na BydlímeÚtulně jsme radili, jak i chřadnoucí orchidej lze přivést k životu, někdy však nepomůže nic. A kupovat stále nové rostliny by vás přišlo na pěkný balík peněz.
Orchideje můžete množit několika vegetativními způsoby, avšak rozmnožování z květního stonku patří k těm nejjednodušším. Z jednoho stonku tak můžete vypěstovat až pět nových rostlin. A nemusíte se bát, postup není složitý.
Co udělat po odkvětu rostliny
- Odstřihněte odkvetlý stonek a rozdělte ho na několik částí tak, abyste na každé uchovali spící očka. Jen z nich totiž lze nové rostliny vypěstovat (řízek by měl mít délku 5–8 cm).
- Řezné plochy je vhodné namočit do skořice, jak radí web Cpykami. Ta bude působit jednak jako antibakteriální prvek, jednak „zaslepí“ ránu, čímž se zabrání hnilobnému procesu.
- Stejným způsobem ošetřete ránu i na mateřské rostlině, tedy na zbytku stonku.
- Poté řízky odložte na jeden den na studené, avšak suché místo.
- Mezitím si připravte živný roztok:
- Vezměte prolisovaný stroužek česneku se třemi lžícemi syrové rýže a přelijte 600 ml horké vody.
- Nechte 30–60 minut vylouhovat – živiny z uvedených přísad přejdou do vody (z česneku rovněž antibakteriální látky).
- Pak výluh přeceďte a nechte vystydnout.
- Před samotnou výsadbou namočte připravené řízky do výluhu asi na půl hodiny – stonky tekutinu nasají, a tak se stimuluje kořenový růst a zároveň se zabrání tvorbě plísní a hniloby.
- Některé jiné zdroje doporučují vyrobit výluh z drobně pokrájeného čerstvého zázvoru, do něj stonky namočit a zázvorovým výluhem dolít krabičku se zelenou houbou.
- Poznámka: jiná možnost je, že ošetříte řezné rány 3% roztokem peroxidu vodíku (kysličníkem).
Postup při výsadbě
- Když se rozhodnete rozmnožovat orchideje, vezměte si plastovou krabičku a do ní na míru upravte speciální zelenou „houbu“ na aranžování květin OASIS nebo PIAFLOR.
- Ve vzdálenosti cca 7 cm od sebe zapíchněte dřevěné kolíčky (mohou být o něco delší, než jsou řízky orchidejí).
- Ke kolíčkům upevněte připravené stonky, a to pomocí měkkého drátku, skřipce, provázku apod. Nepoužívejte žádný materiál, který by se do stonků zařezával (například gumička vhodná není).
- Do krabičky doplňte vodu tak, aby dosahovala asi do ¾ výšky zelené houby.
- Přidejte i vrchní krabičku s drobnými otvory, abyste získali mikroklima skleníkového prostředí.
Vánoční versus velikonoční kaktus: Mezi rozdíly v péči patří například i frekvence zalévání a pokojová teplota
Nyní už zbývá, abyste trpělivě čekali, a přitom rostliny průběžně kontrolovali, zdali se neobjevují plísně nebo hniloba. A také čas od času dolijte trošku vody, ale ne tolik, aby voda dosahovala až na povrch houby. Houba vodou nasákne, což bude k vytváření kořenů stačit. Nejprve by se měly objevit pupeny a malé lístky a později kořenový systém.
Jak se bude orchidejím ve vašem malém skleníku dařit
Na webu GardeningABC je uvedeno, že celý proces rozmnožování z odkvetlých stonků by měl trvat asi 10 týdnů, tehdy budou nové rostlinky připraveny k přesazení. Poznámka: rozmnožovat orchideje můžete také pomocí plastové lahve naplněné keramzitem, do něj usaďte připravené řízky ze stonků. Anebo použijte vyšší vrstvu mechu – na něj stačí řízky pouze položit. Vodu dolejte také jen do ¾ hmoty.