Vánoční versus velikonoční kaktus: Mezi rozdíly v péči patří například i frekvence zalévání a pokojová teplota

Fotografie: Tangopaso / Public domain

Vánoční a velikonoční kaktus, zdánlivě stejné květiny, které však odlišují základní rozdíly ve vzhledu květů i listů a také v péči. Zjistěte, jak se o oba druhy vhodně starat.

Vánoční versus velikonoční kaktus. Pokud jste neměli tušení, že je mezi nimi rozdíl, věřte, že ano, i když jen nepatrný. Abyste se však ve své domácnosti nedopustili nepříjemného faux pas, je potřeba znát základní odlišnosti, které se mezi těmito dvěma květinami vyskytují. Jedná se nejen o vzhled, ale také o vhodnou péči.

Rozdíly mezi vánočním a velikonočním kaktusem

Pokud mezi těmito dvěma květinami nevidíte žádné odlišnosti, nelamte si s tím hlavu. Obě jsou si totiž velice podobné a jsou téměř k nerozeznání. Přesto se však najdou určité rozdíly, které charakterizují obě rostliny. Začneme-li s vánočním kaktusem, jeho listy jsou po okrajích vroubkované, květy mají trubkovitý tvar a mohou nést růžovou, červenou, bílou, fialovou nebo oranžovou barvu. Pomůže vám i doba kvetení. Jak už název napovídá, kvete kolem vánočních svátků.

Oproti tomu velikonoční kaktus kvete v období jara. Květy mají živější barvu oproti méně zářivým u vánočního kaktusu a jejich tvar je hvězdovitý. Listy mají okraje hladké, dalo by se říct spíše zaoblené, jak uvádí web Deccoria. Znát základní rozdíly mezi těmito dvěma květinami je důležité nejen pro správnou dekoraci vaší domácnosti, ale především kvůli optimální péči, která se u obou druhů také liší.

Péče o vánoční a velikonoční kaktus

Vánoční kaktus je třeba častěji zalévat, půda by měla být rovnoměrně vlhká, aby vám mohla rostlina nabídnout ze sebe to nejlepší a vy jste se mohli kochat pohledem na ni. Naopak velikonoční kaktus nepotřebuje tolik vody, nechte zeminu více vyschnout mezi jednotlivými zálivkami, informuje server TheSpruce. Pamatujte, že velikonoční kaktus je citlivější na přelití, mohl by rychleji odejít.

vánoční kaktus
Fotografie: Dwight Sipler / Creative Commons / CC BY

Orchideje se za náležitou péči odvděčí krásnými květy. Zastřihnutí stonků je spolehlivě omladí

Vzhledem k tomu, že každý druh kvete v jiném ročním období, vyskytují se mezi nimi i rozdílné požadavky na teplotu. Pro vánoční kaktus je ideální denní teplota kolem 21 stupňů, v noci 15–18. Velikonočnímu kaktusu se přes den bude dařit při 18–20 stupních. Pokud bychom to měli shrnout, dalo by se říct, že velikonoční kaktus je méně náročný než vánoční, jak jsme již zmiňovali na BydlímeÚtulně.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]