Lidé každý rok vyprodukují ve své posteli více než 70 litrů potu. A tam, kde je teplo a vlhko, vzniká to, co vědci nazývají „ideálním prostředím“, ve kterém se rozmnožují roztoči. Kromě choroboplodných zárodků je vaše postel přeplněná dalšími obyvateli: odumřelými kožními buňkami, sekrety, pylem, půdou, zvířecí srstí, a dokonce i zvířecími výkaly.
Nepříjemná představa, že? Tento koktejl začíná být nebezpečný asi po týdnu. Nečistoty mohou způsobovat kýchání a kašel, protože bakterie jsou tak blízko vašich úst, že jste nuceni je vdechnout.
Jakým způsobem se nepříjemných nocležníků zbavit?
Nejjistějším způsobem je vyprat všechny lůžkoviny (včetně polštáře a peřiny) každý týden při minimální teplotě 60 stupňů. Přidejte malé množství pracího prášku, místo aviváže je vhodné použít ocet. Sušení na slunci nebo naopak pověšení prádla ven na mráz pomůže zničit i poslední zárodky vašich nezvaných hostů.
Povlečení a prostěradlo vyžehlete. Existují i speciální protiroztočové povlaky, které jsou tkány takovým způsobem, aby jimi roztoči nemohli prolézt. V neposlední řadě je není nutné prát tak často a nehrozí předčasné opotřebování. Pořizovací cena je vyšší, ale zvlášť alergikům se tato investice jistě vyplatí.
Pomůže i pravidelné vysávání matrace, větrání a vytírání
Spousta roztočů se bez vašeho vědomí usídlila i ve vaší matraci. Pokud na ní máte pratelný potah, máte vyhráno, perte ho jednou týdně, potom už stačí jen čas od času vyprášit vnitřní část. Jestliže máte matraci s pevným potahem, je třeba ji pravidelně luxovat.
Od prachu a v něm přítomných nečistot všeho druhu pomůže také časté větrání a stírání prachu na zemi, skříních i poličkách mokrým hadrem. Ideální je odstranit v ložnici koberec. Usnadní to úklid a omezí prostor, ve kterém se mohou roztoči množit. Pokud je součástí vaší ložnice šatna, rozhodně nedoporučujeme tolik populární otevřené police: bude se v nich usazovat obrovské množství prachu… a s ním i roztoči.