Ručníky vyžadují trochu více péče než běžné prádlo. Pokud jim ji věnujete, budete si užívat jejich hebkost a savost, jako byste je právě přinesli z obchodu.
Kdo by nemiloval měkké a nadýchané ručníky. Osušit se po sprše voňavým a měkkým ručníkem ocení i naše pokožka, vlákna jsou navíc schopná absorbovat mnohem více vlhkosti. Většinou se však stává, že takto dobře funguje pouze nový ručník. Po několika vypráních se z něj stane spíše ztvrdlý a škrábavý kus hadru. Naštěstí existují jednoduché triky, jak ručníkům vrátit život a udržovat je stále jako nové.
Jak prát ručníky
Vlákna ručníků začnou časem tvrdnout, protože se v nich usazují zbytky aviváže, mýdel a mastnoty z naší pokožky. Vlákna jsou pak doslova zalepená jako lepidlem do menších shluků a téměř ztrácí schopnost nasávat vodu tak, jak bychom si představovali. Měkkost a hebkost jim navrátíme jednoduchým trikem při praní. Vytřiďte si ručníky podle barev a vložte první várku. Buben nepřeplňujte, ručníky potřebují prostor, aby se vlákna pořádně propláchla od všech zbytků a nečistot.
Cyklus nastavte na vysokou teplotu, minimálně 60 °C, potřebujeme z vláken dostat i mastnotu a na tu vlažná voda moc neúčinkuje. Program můžete ponechat pro praní běžného prádla. Nepřidávejte ani prací prášek ani aviváž. Přímo do bubnu nalijte dva hrnky bílého octa a nasypte dvě lžíce jedlé sody. Ocet i jedlá soda jsou velmi účinnými čisticími prostředky. Velmi dobře odstraňují usazené nečistoty a mají i mírné dezinfekční účinky. Vaše ručníky tak budou nejen měkké, ale i hygienicky ošetřené.
Sušení a následná péče
Po vyprání vyndejte ručníky z pračky a než je dáte sušit, každý z nich párkrát pořádně protřepte. Vlákna se tak dobře načechrají. Pokud nemáte sušičku, rozvěste je na sušák tak, aby nebyly v těsné blízkosti a mohly dobře proschnout. V sušičce je sušte na střední teplotu a pokud máte, přidejte i míčky, vlákna budou ještě nadýchanější. Po vyjmutí je ještě jednou protřepte, poskládejte a můžete je uložit do prádelníku.
Pokud se vám po vyprání ručníky zdají stále tvrdé, zopakujte postup ještě jednou. Jste-li milovníkem voňavých ručníků, můžete použít aviváž. Snažte se s ní však opravdu šetřit a minimálně jednou za měsíc ručníky vyperte podle tohoto návodu. Problém tvrdých ručníků může vznikat i kvůli tvrdé vodě, pak je vhodné přidávat do praní změkčovač vody. Nezapomínejte také pravidelně čistit celou pračku. Ručníky totiž více než jiné prádlo dokážou nasát pachy z nečistot a špinavá pračka je často příčinou nepříjemně zapáchajících ručníků.
Zdroj: BHG