Nedočkaví zahradníci by měli v zimě ještě odpočívat. Na důkladné prostříhání růží přichází ten správný čas až o něco později.
Růže patří mezi nejvznešenější keře vůbec, a i proto se těší velké oblibě. Najdete je tak snad v každé zahradě a kdekterá zahradnice dělá maximum pro to, aby její růžová zahrada oslňovala plnými květy a různými barvami. Aby tak tomu ale opravdu bylo, je nutné se o růže pečlivě starat. Hlavní faktor, který vede ke krásným růžím, je jejich prořezávání. Pozor ale, zdaleka ne každé roční období je na to vhodné. Kdy je tedy načase začít?
Ideální na prořez je jaro
Aby růže byly zdravé, dobře prospívaly a vydatně kvetly, je načasování prořezu zcela zásadní věcí. K tomuto kroku, a tedy k hlavnímu řezu, je nejlepší jaro, kdy se keř teprve probouzí po dlouhé zimě. Jak uvádí web OlivaDesign, správně by se s jarním sestřihem mělo začít ve chvíli, kdy kvete zlatý déšť. Ten začíná kvést v březnu či dubnu. V tomto období již nehrozí hluboké mrazy, které by po zastřihnutí výhonů rostlinu oslabily.
V zimním období není vhodné růže stříhat, varuje web Deccoria. Pro růže by to byl v tomto chladném počasí velký šok, který by nemusely ustát. Na zimu je potřeba růže chránit a zakrýt. Více jsme o tom již na BydlímeÚtulně psali dříve. Pozor ale také se zkracováním výhonů na podzim. Obnažené rány se nemusí zcela zahojit a keř je tak náchylný nejen na plísně, ale i na noční teploty. Ty obzvláště v období pozdního podzimu klesají velmi nízko k nule.
Správný řez je základem krásných růží
U růží rozhodně platí pravidlo: dvakrát měř a jednou řež. Radikální zkrácení v tomto případě rozhodně není žádoucí. Doporučuje se použít vydezinfikované nůžky či nůž, aby se rána nekontaminovala bakteriemi a případnou infekcí. Čistý řez proveďte pod mírným úhlem asi 1 cm nad pupenem, který směřuje ven. V průběhu roku je možné odstraňovat například suché či nemocné výhony, zásadnímu řezu se ale v tomto období vyhněte.
Ke kýženému kvetení domácích orchidejí pomůže vhodná zálivka. Cílem rozhodně není rostlinu zahltit vodou
Nepodceňujte účinné hnojivo
Přestože je možné koupit speciální hnojiva přímo na růže, vyplatí se vsadit na přírodní produkty, které jsou nesmírně levné a stejně účinné. Navíc je často máte doma. Na růže se výborně hodí například vaječné skořápky, které jim dodají vápník, případně docela obyčejné kvasnice, které podpoří jejich růst a květ, jak jsme na BydlímeÚtulně informovali.