Ke kýženému kvetení domácích orchidejí pomůže vhodná zálivka. Cílem rozhodně není rostlinu zahltit vodou

Fotografie: Depositphotos

Pravidelné zalévání je klíčem k úspěchu na zahradě i v domácnosti. Exotické orchideje ale vyžadují speciální postup.

Orchideje patří mezi jedny z nejoblíbenějších rostlin v interiérech. Jejich květy jsou opravdu překrásné a místnost hezky ozdobí. Péče o ně je ale tak trochu specifická. Především zálivku je potřeba provádět s rozvahou, protože přílišné zalévání by mohlo způsobit uhnívání kořenů a následný úhyn rostliny.

Exotická kráska v květináči

Na světě je známo přibližně 17 000 druhů různých orchidejí, a i když některé z nich lze nalézt v našich českých podmínkách, většina jich pochází z tropů. Trvale teplé podnebí s vysokou vzdušnou vlhkostí potom klade vysoké nároky na péči v domácnostech. Střídání ročních období, a tedy i kolísáním tepla, světla i dalších faktorů, je pak potřeba zohlednit při zalévání.

Základem je přitom stanoviště orchideje. Přestože k jejich umístění svádí parapety, nemělo by na ně svítit přímé slunce. Orchidejím také nevyhovuje přílišný průvan nebo blízkost topení. Na konkrétní místnosti příliš nezáleží, vyhnout byste se podle iReceptáře měli pouze ložnici. Orchideje podle učení feng-šuej mohou z citlivých jedinců odebírat energii. To se posléze může projevit zvýšenou únavou nebo bolestí hlavy.

Jak na správnou zálivku

Orchideje lze zalévat zespodu i svrchu, vždy je ale nezbytné zajistit, aby rostlina nezůstala ve vodě stát. Přestože má ráda vysokou vlhkost, která v tropech panuje, nelze ji nahrazovat vehementním zaléváním. Lepší variantou, jak rostlině dopřát vodu, může být rosení. Jak radí SmakDnia, cílem je stříkat spíše mlžný opar, který opět rostlinu nezahltí vodou. Ta by kromě hniloby mohla vyvolat i různá houbová onemocnění.

Květ orchideje
Fotografie: Pixabay

Domácí pěstování citrusovníku: Oblíbené ovoce zvládne s trochou snahy vypěstovat každý

Co se týče zálivky jako takové, zkušení pěstitelé nedají dopustit na dešťovou vodu. Uškodit by ale neměla ani odstátá nebo převařená kohoutková voda. Pro orchidej příjemnější je pak zálivka mírně teplá, hned po ránu. Rostlina si tak stihne během dne vzít tolik vody, kolik potřebuje, a zbytek se může odpařit. Pokud by i po těchto radách vaše orchidej neprospívala, zkuste se podívat, jestli by jí nepomohl zásah nůžkami podle rad pro péči o orchideje na BydlímeÚtulně.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]