Na světě existuje přes 10 000 druhů rajčat. Liší se výškou, tvarem plodů, barvou, chutí i způsobem pěstování. Zjistěte, jak si vybrat ta, která budou nejvíce vyhovovat právě vám.
Nedá se určit pár druhů rajčat, které jsou nejlepší. Existuje opravdu nepřeberné množství variant a každý člověk má trochu jiné preference. Ideální je, pokud na zahradě pěstujete odrůdy, kterým se u vás daří a zároveň vám chutnají. Každý rok pak můžete vyzkoušet nějakou novou odrůdu a přidat ji do svých stálic, pokud se přesvědčíte, že to stojí za to. Jaké je tedy základní rozdělení rajčat a které odrůdy jsou u nás nejoblíbenější?
Tyčková rajčata
Ta vyžadují pravidelnou péči. Musí se vyvázat k opoře a pravidelně zaštipovat. Mohou dorůst i do několika metrů. Existuje velmi pestrý výběr tyčkových rajčat, jejichž plody se od sebe velmi liší. Vybrat si tedy můžete klasická červená kulatá rajčata, švestková, nebo masitá. Stejně tak je na výběr z mnoha druhů cherry rajčat, která jsou sice menší, ale mají skvělou chuť a rychleji dozrávají.
Oblíbenou odrůdou tyčkových rajčat je Stupické polní rané. Dozrává již 55 dní po výsadbě a úrodu stihnete sklízet dříve, než ji napadne plíseň. Oblíbené jsou také odrůdy Start F1 nebo Tornádo F1, jejichž plody jsou odolné proti praskání. Z cherry rajčat můžete vyzkoušet červené Strillo F1, má chutné sladké plody odolné proti praskání, nebo rybízové rajče Idyll, které nese na dlouhých vijanech velmi chutné červené plody.
Keříčková rajčata
Jsou mnohem méně náročná na pěstování. Dorůstají do necelého metru a nevyžadují oporu, ani se nevyštipují. Jejich plody jsou velmi chutné, ale menší. Jsou podobné balkonovým rajčatům, která jsou také keříčkového typu, ale jsou speciálně vyšlechtěná pro pěstování v nádobách na balkoně nebo terase. Z odrůd na záhon můžete vyzkoušet oblíbená rajčata Roma. Pochází z Itálie a mají bohatou násadu červených podlouhlých plodů s velmi dobrou chutí.
Do pěstebních nádob můžete vyzkoušet odrůdu Minigold, malá žlutá rajčata vhodná do závěsných nádob nebo samozavlažovacích truhlíků. Odrůda Vilma má červené šťavnaté plody s aromatickou chutí. Rostlina v nádobě také působí velmi dekorativně a plody jsou vhodné k přípravě salátů a na grilování. Dalším chuťově vynikajícím a v nádobách velmi atraktivním druhem je Venus s drobnými žlutými plody.
Divoká rajčata
Jak už název napovídá, tato rajčátka nevyžadují přílišnou péči. Dorůstají více než keříčková rajčata, a proto je vhodné je pěstovat v blízkosti nějaké opory. Ideálně je vysaďte k plotu, po němž se budou pnout. Jejich plody jsou malinké, ale velmi chutné. Není potřeba se o ně zvlášť starat, ani je zaštipovat. Tyto odrůdy jsou oblíbené i proto, že jsou velmi málo náchylné na plíseň, a jejich zdravé plody tak budete sbírat až do konce sezóny.
Druhů rajčat je opravdu nepřeberné množství a určitě stojí za to zkoušet stále nové odrůdy. Na talíři se tak mohou objevit kromě červených nebo žlutých i rajčata černé nebo purpurové barvy. Stejně tak tvarů rajčat najdete mnoho. Kromě klasických kulatých tak můžete sklízet malé hruštičky, podlouhlá zkroucená rajčata, silně rýhovaná masitá rajčata nebo ta švestková.
Zdroj: Shiftingroots