Rýmovník jako účinná pomoc v boji pro chřipce a nachlazení. Vypěstovat ho můžete doma, je to snadné

Rýmovník je úžasná rostlinka, která přispěje k zútulnění a navíc má pestré využití coby bylinka. Pomůže vám léčit rýmu, nachlazení, posílit obranyschopnost organismu, zahnat bolesti hlavy. Španělský tyminán, řecký či mexický eukalyptus, indický brutnák, kubánské oregáno, moud nebo molice, to vše jsou lidové názvy této úžasné rostlinky z čeledi hluchavkovitých – latinský název Plectranthus.

Tato bylinka má pestré spektrum využití, nejčastěji se však využívá ve spojení s nachlazením a rýmou. Stačí listy bylinky mnout s prstech a inhalovat uvolněné silice. Připravit si však můžete také chutný čaj, který mimo nachlazení pomáhá i mírnit bolesti hlavy, snižovat vysoký krevní tlak, zlepšit trávení, odstranit žlučové či ledvinové kameny.

Fotografie: Adverts

Proč a jak pěstovat rýmovník

Klidně můžete mít tuto bylinku doma hned několikrát, v každé místnosti, protože zlepšuje dýchání, to ocení pravděpodobně nejvíc astmatici. Na pěstování není rýmovník náročný, což je velká výhoda a zvládne to i začátečník.

Rýmovník rád teplo, ale nesvědčí mu průvan a dlouhodobý pokles teploty nižší 12 stupňů. Nemá rád ani větrání. Naopak jej potěší suchý a teplý vzduch. Můžete jej postavit na okenní parapet přímo nad radiátor, ocení to i z důvodu přítomnosti denního světla. Během léta hojně roste na balkonech a terasách s dostatkem sluníčka.

Se zálivkou opatrně, příliš mokrá půda mu nesvědčí. Stačí zalévat až tehdy, je-li půda suchá. V květináči mějte spodní drenážní vrstvu a velký otvor pro odtok přebytečné vody. Pod květináč umístěte pár oblázků, aby nikdy květináč nestál ve vodě.

Přesazuje se každoročně během jara. Za péči o něj se vám odvděčí tím, že se rozkošatí a rozroste. Nebojte se jej pravidelně zaštipovat, aby se vytvořil keřík a nerostl pouze jeden šlahoun. To, co odstřihnete, můžete použít na přípravu čaje nebo sirupu.

Úvodní Fotografie: KeyserverLucidcentral