Se solárními panely se dá ušetřit hodně

Snaha širokého obyvatelstva ušetřit na energiích je dnes naléhavější než kdykoliv předtím. Ceny elektřiny a plynu každým dnem stoupají výše a výše. Proto lidé začínají méně svítit či se dívat na televizi.

Hodně majitelů rodinných domků se navíc poohlíží i po dalších možnostech, například po solárních panelech. Ty mohou být velice užitečné a znamenat velmi významnou úsporu.

Levné raději ne

Nízké ceny jsou dnes mnohem větším lákadlem než v minulosti, v mnoha případech je ovšem lepší si připlatit a sáhnout po skutečné kvalitě. To platí například i pro solární panely. Ty se dají sehnat za překvapivě malé peníze, nicméně většinou se jedná o laciné asijské výrobky, které nejenže příliš mnoho energie nevyprodukují, ale ještě nejsou schopny fungovat příliš dlouho.

Kdo chce mít domácí fotovoltaickou elektrárnu, která vyrábí energii v poměrně velkém množství a má dostatečnou životnost, neměl by počítat každou korunu.

Ohřev vody za pár korun

Ohřívat vodu elektrickou energií se dnes moc neoplatí, tedy pokud nemá člověk adekvátní solární panely. Modely vhodné pro ohřev vody se dají sehnat v odpovídající kvalitě již okolo pěti tisíc korun. Samozřejmě, že je možné nakoupit i dražší verze, které vyrobí více energie, nicméně základní fotovoltaické panely jsou také dobré.

Ty pětitisícové zvládnou při standardních středoevropských podmínkách vyprodukovat až 500 kWh ročně. Když si stanovíme 5,- Kč jako průměrnou cenu za 1 kWh, mohou tyto panely vyrobit elektřinu za 2 500,- Kč ročně, což rozhodně není zanedbatelné množství, zvláště pouze pro ohřev vody.

Takto se zdá, že je návratnost panelu dva roky, avšak tak snadné to není. Do celkové ceny je totiž nezbytné započítat rovněž instalaci a další nezbytnosti, bez kterých by byl panel pouze moderním strašákem do zelí.

I přesto, že v konečném důsledku nezáleží pouze na ceně solárních panelů, ale i dalších nákladech, pořád se jedná o velmi dobrou investici. Zvláště v současné době. Panel tohoto typu by měl dle výrobců vydržet sloužit více než dvacet let, takže může produkovat energii i dlouho poté, co už bude dávno zaplacený.