3 jednoduché přírodní způsoby, jak se ve vaší zahradě zbavit nevítaných hostů v podobě slimáků a šneků.
Snahou každého zahrádkáře je krásná rozkvetlá zahrada, plná nejrůznějších druhů okrasných květin a lahodných plodin. Ty však velmi lehce mohou zničit škůdci nejrůznějších druhů. Pokud však narazíte na zjevně okousané listy nebo plodiny obklopené jemnými čárami lesklého slizu, vaši zahradu navštívili slimáci a šneci. Jak se jich ale účinně zbavit? Vyzkoušejte tyto 3 přírodní způsoby.
Nevítaní hosté zahrady
Slimáci i šneci patří mezi škůdce, kteří v zahradě umí napáchat nepěknou škodu. Je tedy vždy důležité, zbavit se jich rychle a účinně. K tomu vám možná pomůže vědět, že tyto potvůrky mají rády mokro a vlhko a také že se schovávají ve vyšší trávě nebo nejrůznějších předmětech ze dřeva či v čemkoliv, co jim nabídne plnohodnotný úkryt.
Upravte vaši zahradu
Pokud se vaší zahradě objeví slimáci, šneci nebo hlemýždi, znamená to, že se v ní mají kde schovat. Odstraňte tedy přebytečné desky, palety či jiné předměty ze dřeva a znemožněte jim tak schovávání. Také vytrhejte plevel a posečte vyšší trávu. Několik z nich nejspíše odstraníte hned tímto způsobem, je ale důležité vytvořit další opatření.
Slimáci se také rádi krmí v noci, změňte tedy zálivku rostlin na ranní záležitost. Také zalévejte velmi opatrně a pouze přímo ke kořenům rostliny. Půda kolem tak zůstane na povrchu suchá a slimáky tak nebude zbytečně lákat.
Použijte vaječné skořápky
Přestože jim jejich sliz umožňuje snadný pohyb po různých površích, nemají slimáci rádi ostré a hranaté předměty. Dokonalou volbou tak pro vás bude použití vaječných skořápek. Ty stačí pouze mírně nadrtit a nasypat je kolem plodin, na kterých tyto škůdci nejraději hodují. Ty je tak dokonale odplaší, a navíc díky svému vysokému obsahu vápníku skořápky krásně vyživí vaše rostlinky.
Aroma jako odpuzovač
Slimáci a hlemýždi jsou také tvorové, velmi hákliví na určité pachy. Vysaďte tak do vaší zahrádky plodiny, jejich aroma jim nebude příjemné a máte po problému. Mezi ně patří například cibule, česnek, tymián, majoránka či šalvěj. Účinně zafungují ale také pryšec, řebříček, bezinka nebo levandule.
Zdroj: GardeningKnowHow