Štiplavý česnek odpudí škůdce, ale potěší orchideje. Zdravé kořeny zaručí pestrobarevné květy

Fotografie: Freepik

Orchideje jsou elegantní podmanivé květiny, které jsou po staletí obdivovány. Vyžadují však zvláštní péči, aby si zachovaly své zdraví a vitalitu.

Jedním nečekaným, ale vysoce účinným řešením, jak zlepšit pohodu vašich orchidejí a jejich celkové prospívání, je použití česneku. Ten totiž obsahuje cenné látky, jež orchidej ochrání před chorobami, ale podpoří i ty, které se vám nedaří dostat do květu. Příprava česnekové vzpruhy je jednoduchá, a vy ji tak můžete mít po ruce, kdykoliv to bude potřeba.

Proč používat česnek při léčbě orchidejí?

Česnek (Allium sativum) je všestranná prastará bylina, která se používá pro kulinářské a léčebné účely po tisíce let. Je dobře známý pro své četné zdravotní přínosy, včetně protiplísňových, antibakteriálních a antivirových vlastností. To z něj dělá i vynikající přírodní prostředek k léčbě orchidejí, protože pomáhá jako prevence v boji proti běžným chorobám rostlin i škůdcům.

Orchideje jsou náchylné k různým houbovým infekcím, jako je černá hniloba a hniloba kořenů. Česnek obsahuje allicin, silnou sloučeninu s protiplísňovým účinkem, která může pomoci při prevenci a léčbě těchto infekcí. Orchideje mohou také trpět bakteriálními infekcemi, jako je hnědá hniloba a bakteriální měkká hniloba. Antibakteriální vlastnosti česneku pomáhají chránit orchideje před těmito infekcemi a udržovat celkové zdraví rostlin.

Česnek funguje také jako přirozený odpuzujicí prostředek na škůdce, jako jsou mšice, svilušky a jiný hmyz. Pravidelné používání česneku při péči o orchideje může i pomoci zabránit přemnožení škůdců a minimalizovat potřebu chemického ošetření. Kromě toho česnek obsahuje řadu výživných prvků, jako je hořčík, měď, draslík, železo, chrom, kobalt, selen a vápník.

oloupaný česnek
Fotografie: Freepik

Česneková zálivka

Převařte 1 litr vody a nechte ji vychladnout. Přelijte ji do větší sklenice s uzávěrem a přidejte do ní 3 prolisované stroužky česneku. Dobře promíchejte, sklenici zašroubujte a nechte den na tmavém a chladném místě odstát. Poté vodu přeceďte a nechte ještě jeden den usadit. Vodu pak přelijte do větší nádoby, aby se do ní vešel květináč s orchidejí. Nechte ho ponořený v roztoku asi 30 minut. Poté nechte všechnu vodu z květináče důkladně odkapat.

Postřik na list a substrát

Tuto česnekovou vodu můžete použít i jako postřik na stonek a listy jako prevenci proti škůdcům. Vyhýbejte se však postřiku květů. Aplikujte česnekovou vodu na list jednou za dva týdny. Při přesazování orchideje můžete do substrátu také přimíchat dva stroužky nasekaného česneku, které budou působit preventivně proti houbovým chorobám kořenů.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]