Silný zabiják virů a bakterií. Účinnou domácí dezinfekci připravíte za pár minut

Fotografie: Freepik

Snadno a rychle si doma vyrobíte dezinfekční prostředek, který ničí koronavirus pomocí octa nebo lihu. Dezinfekce povrchu je důležitá nejen v případě, že máte doma malé děti. V domácnosti totiž existuje mnoho předmětů, které je potřeba čistit mnohem častěji, než si myslíme. A to nejen v období koronavirové pandemie.

Na recept budete potřebovat hlavně bylinky

Domácí dezinfekční prostředek bude pro vaši domácnost rozhodně lepší, než zakoupené chemické přípravky. Navíc ani nebudete potřebovat mnoho surovin:

  • 600 ml lihu
  • 2 ml levandulového oleje
  • 5 ml tymiánového oleje (odpovídá jedné čajové lžičce)
  • 6 ml oleje z čajovníku

Destilát nalijte do velké plastové lahve a přidejte všechny oleje. Důkladně promíchejte protřepáním lahve. Můžete směs nalít do nádoby s rozprašovačem, což vám usnadní používání prostředku. Recept na bázi octa je následující – 500 ml octa, 400 ml octa a 50 ml peroxidu vodíku.

Příprava je jednoduchá, smíchejte všechny přísady dohromady. Ocet ale není vhodný pro všechny povrchy a je nutné na to pamatovat. Poškodit můžete například kámen, takže tento roztok nepoužívejte na mramorové desky nebo podobný nábytek.

Co všechno můžete vyčistit dezinfekcí?

Můžete ho použít nejen při čištění toalety, ale v aktuální době také na jiné povrchy. Pandemie koronaviru dává příležitosti, jak se snadno nakazit, proto je pravidelná dezinfekce velmi důležitá. Použít dezinfekci tak můžete na kliky od dveří, klíče od domu nebo auta, volanty vozů, světelné spínače nebo mince.

Dezinfikujte pravidelně také kuchyňské nebo koupelnové kouty, postačí k tomu ale jen kapalina nebo čistič, který máte doma speciálně na tyto účely. Pro venkovní účely byste měli nosit u sebe antibakteriální gel, který zakoupíte v každé drogerii nebo lékárně. Vyzkoušet můžete i gel domácí výroby.

Dokonce i Světová zdravotnická organizace doporučuje vlastní výrobu gelu na ruce. Budete potřebovat pouze alkohol, nejlépe 96 % etanol, 3 % peroxid vodíku a glyceron. Všechny přísady koupíte v lékárně. Smíchejte 830 ml alkoholu, 42 ml peroxidu a 15 ml glycerolu. Rozlijte do malých lahviček a roztírejte po rukou.

Domácí výrobky jsou vždy lepší než ty zakoupené. Víte, co do nich dáváte a budete více věřit v jejich účinnost. Proto se nebojte dezinfekci používat často, nejlépe pokaždé, když sáhnete na cizí předmět.