Pokud si pod pojmem silo představíte jakousi nevzhlednou budovu, ve které se skladuje obilí nebo jiné sypké materiály, máte pravdu. Ale pouze částečně. V souvislosti s tím, že mnoho lidí dnes dává přednost minimalistickému životnímu stylu, získala sila, především ta nevyužívaná, i jinou funkci – přestavují se na obytné prostory. Příklady takovýchto netradičních domů, se kterými se lze setkat po celém světě, můžete vidět v naší fotogalerii.
Tvar jako inspirace pro vše ostatní
Nejčastějším typem jsou válcová kovová sila, ale lze se setkat i s dalšími typy, postavenými například z betonu či dřeva a místo válce mohou mít i tvar polokruhový. Jedno mají společné, s trochou fantazie a šikovnosti se dají proměnit na velmi originální domy.
Jedním z nich je například původní obilné silo v arizonském Phoenixu, které jeho majitel architekt Christoph Kaiser přeměnil v zajímavý a velmi funkční dům. Původní silo bylo postaveno na začátku padesátých let dvacátého století ve tvaru kužele z vlnité oceli.
Jeho výhodou bylo, že jeho výška Christophovi umožnila jeho rozdělení na dvě patra. S celkovým stylem sila ladí i speciální posuvné dveře a okna, která si nechal architekt vyrobit. Design interiéru rovněž vychází z nevšedního tvaru budovy a tak, téměř vše, co uvnitř najdete, je zakřivené, skříně, pohovka i stůl. Ze spodní části, kde se nachází obývací pokoj a kuchyně, se točitým schodištěm dostanete do ložnice, kterou osvětluje atypické okno umístěné ve střeše.
Rodinný dům i penzion
U dalších příkladů sil přeměněných na domy můžete vidět i nejrůznější přístavby, které vytvořily rozmanité terasy či balkony, které nekonvenční a původně neobývatelné stavby velmi zútulňují. V některých případech, například v Carltonu v Oregonu, jsou jedinečným způsobem propojena hned tři sila, a dům slouží nejen jako obydlí pro majitele, ale také jako penzion, ve kterém se můžete ubytovat.