Skladování cibulí není žádná věda. Ocení však dostatečný chlad a větrání

Fotografie: Depositphotos

Skladování cibule nezahrnuje jen její uložení, ale také průběžnou kontrolu. Je to stejné jako s bramborami nebo uskladněným ovocem.

Vždycky se může stát, že neuhlídáte kvalitu uskladňovaných plodin – někde se může držet trochu plísně či hniloby, které nejsou na pohled patrné. A pokud byste zásoby průběžně nekontrolovali, mohlo by dojít k rozšíření těchto nežádoucích mikroorganismů a celá úroda by přišla vniveč.

Pozor na plíseň a hnilobu

Cibuli jsme si zvykli používat v kuchyni téměř každodenně – málokterý pokrm se bez její chuti obejde, ať ji do něj dodáváte v syrovém stavu, vařenou nebo smaženou. A nejen, že dodává jídlu chuť, je v ní obsažena i řada cenný živin, které přispívají ke zdraví lidského organismu, jak dokládá také web Healthline. A proto se ji snažíme uchovávat v dobrém konzumním stavu.

Když cibuli uložíte v optimálních skladovacích podmínkách, vydrží obvykle velmi dlouho zdravá a čerstvá. Stačil by však na některé cibuli kousíček hniloby a jedna od druhé se rychle nakazí. Když nepřipravíte vhodné podmínky ke skladování, důsledkem bude plíseň, hniloba, bakteriální nákaza, zmrznutí. Nejčastěji cibuli napadá plíseň šedá a mokrá či suchá hniloba. Poškozená cibule změkne a většinou začne zapáchat, upozorňuje web Deccoria. Stopy plísně a hnití bývají patrné jak na povrchu, tak uvnitř.

Kvalitní domácí vývar je třeba ochránit před zkysnutím. Pomůže i míchání a rychlé zchlazení

Skladovací podmínky

Ať budete skladovat cibuli z vlastního pěstování, anebo kupovanou, vždy byste ji měli pořádně prohlédnout a nechat vyschnout. Ke skladování je totiž vhodná pouze cibule suchá, naprosto zdravá, bez známek poškození či chorob. Pokud bude cibule dobře vyschlá, sníží se riziko vzniku bakterií, plísní i hniloby. Ke skladování této zeleniny jsou vhodné prostory, kde se teplota drží v rozmezí 5–10 °C. Vhodná je chladná spíž, nevytápěná garáž nebo sklep, ovšem tyto prostory musí být suché a větratelné.

Před uskladněním nechte cibuli dobře vyschnout
Fotografie: Unsplash

V panelových bytech je lepší, když si cibuli budete průběžně kupovat. Na skladování je v těchto bytových podmínkách příliš teplo. A skladovat cibuli v ledničce také vhodné není – je tam sice potřebná tma, ale poměrně vlhko. Vhodná by snad mohla být kartonová krabice na balkoně.

Buď ji můžete vystlat papírem anebo každou jednotlivou cibuli zabalit třeba do novin, doporučuje web TheSpruceEats. Nezapomeňte, že cibule by neměla mít světlo a teplo, jinak začne rašit. Začne se vytvářet nať a základní cibulové vrstvy, z nichž si bude nať brát výživu, změknou a začnou se kazit.

Vychytávky při skladování cibule

Nebyli bychom Češi, kdybychom i při skladování cibule nepřišli na nějaký trik. Stačí k tomu jedny staré nylonové punčocháče nebo punčochy. Vkládejte do každé nohavice po jedné cibuli a nad každou udělejte uzel (anebo použijte provázek či gumičku). Tím zajistíte, že se cibule nebudou vzájemně dotýkat a případná nákaza se nebude šířit. Když takto naplníte obě nohavice punčocháčů, můžete cibuli zavěsit ve spíži a postupně odebírat. Třeba odspodu, kdy si prostě jednu nebo dvě cibule odstřihnete.

Takto skladovaná cibule bude dobře větrat, takže ji dokážete před napadením mikroorganismy zabezpečit po dlouhou dobu. Kdo je šikovný a má rád ruční práce, může si z cibulí uplést cop, jaký vytvářely naše babičky, některé hospodyňky to dodnes umí. Na BydlímeÚtulně jsme rovněž napsali, jak krájet cibuli, abyste při tom neslzeli.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*