Skořicová ochrana zahrady: Výrazná vůně se nepozdává škůdcům ani plísni

Fotografie: Leonaardog / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Že je skořice vynikající koření, to ví asi každý. Kromě výborné chuti má však i řadu dalších vlastností, které můžete s úspěchem využít i v zahradničení.

Skořice je známá pro svou výraznou vůni a chuť. Je základem mnoha kuchyní po celém světě. Má však i řadu zdravotních benefitů. Její antibakteriální, protiplísňové a antioxidační vlastnosti se tak dají využít i pro užitkové rostliny na zahradě. Může se tak stát vaším mocným spojencem, který pomáhá hubit škůdce a přispívá k celkovému zdraví vašich rostlin.

Skořice je přírodní fungicid

Pokud si na svých rostlinách všimnete jakékoli houbové infekce, jako je padlí nebo kořenová hniloba, jednoduše posypte postižená místa skořicí. Její protiplísňové vlastnosti pomohou množení plísně zastavit. Můžete si také vyrobit skořicový sprej smícháním jedné polévkové lžíce skořice se dvěma litry vody a několika kapkami jaru. Tuto směs nastříkejte na postižené listy rostlin každých pár dní, dokud nedostanete plíseň pod kontrolu.

Ochrana sazenic

Mladé sazenice jsou zvláště náchylné k chorobám a škůdcům. Skořice může chránit tyto jemné rostliny tím, že působí jako antiseptikum. Před výsadbou poprašte sazenice trochou skořicového prášku. To je ochrání před běžnými problémy a především plísněmi, které u malých rostlinek mohou způsobit kolaps a jejich následné odumření.

Zakořeňovací stimulátor

Skořici můžete použít jako zakořeňovací hormon. Pokud množíte rostliny řízkováním, pak se doporučuje mladý řízek ponořit do stimulátoru a až poté ho zasadit do půdy. Místo nákupu toho syntetického však můžete použít i obyčejnou skořici. Před výsadbou jednoduše namočte odříznutý konec rostliny do skořicového prášku. To nejen stimuluje růst kořenů, ale také pomáhá předcházet infekci řízků.

skořice v prášku
Fotografie: Freepik

Ochrana proti škůdcům

Silná vůně skořice dokáže odradit mnoho druhů škůdců, od mravenců až po komáry. Pokud na zahradě najdete mravence, posypte jim cestu skořicí. Mravenci neradi chodí po skořici a najdou si novou cestu. Jak jistě víte, mravenci kooperují s mšicemi, které na svých rostlinách nechce nikdo. Pomocí skořice můžete mravencům znepříjemnit přístup k vašim rostlinám, a tím snížit riziko jejich napadení mšicí.

Ozdravte zahradní půdu

Skořice může zlepšit také zdraví vaší zahradní půdy. Její přirozené antibakteriální a protiplísňové vlastnosti pomohou udržet vaši půdu zdravou a bez chorob. Skořici tak můžete posypat kolem užitečných plodin a zapracovat ji do půdy. Postará se o minimalizování růstu plísní v půdě. Skořice může pomoci zabránit růstu plevele, což z ní činí přirozenou a bezpečnou alternativu k chemickým přípravkům na hubení plevele.

Zdroj: LifehackSaitProDachu

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]