Skvělé pokojové rostliny, které jsou vhodné i pro pěstování v koupelně bez oken

Fotografie: Freepik

Květiny se hodí i do koupelen, ve kterých nejsou okna a tím pádem ani přirozené světlo. Zjistěte, jaké květiny zvolit do koupelny bez světla.

Protože květiny potřebují hlavně přirozené světlo, tak vás možná napadlo, že do místnosti bez oken lze umístit pouze umělé květiny. V koupelně je vlhký vzduch a ten není příliš vhodný pro rostliny v květináčích. Není vhodný hlavně pro kaktusy a sukulenty. Z vlhkosti vznikají houby a plísně nevhodné pro rostliny. Polotma jim také neprospívá. Které rostliny jsou tedy vhodné do koupelny bez okna?

Břečťan

Nemá rád slunná místa, proto pro něj budou tmavé a vlhké koupelny dobrým prostředím. Potřebuje vodu, ale zároveň nemá rád přemokření. Pokud by byl přemokřený, jeho listy by začaly černat. Ve vlhké koupelně mu bude dobře a péče o něj není náročná.

Fotografie: Pixabay

Zamiokulkas

Jedná se o velmi nenáročnou rostlinku. Má rád vyšší teploty, ale nemá rád průvan. Dbejte na to, aby nebyl umístěný v místě, kde je průvan. V koupelně bez okna sice nehrozí průvan, ale mohou zde být větráky, které mají vliv na průvan. Zamiokulkas zalévejte jednou týdně.

Fotografie: Freepik

Aglaonema

Aglaonema je tropická rostlina, které nevadí stín. Občas ji vyneste na místo, kde je více světla. Díky občasnému pobytu na světlu se na listech objeví pěkné vzory. Nemá ráda sucho, a proto pro ni bude vlhká koupelna dobrým prostředím. V létě ji zalévejte dvakrát týdně a v zimě postačí jednou týdně.

Tchýnin jazyk

Tuto rostlinu najdete i pod názvem Sansevieria. Je velice odolná a mnoho věcí „odpustí“. Přežije i podmínky, které pro ni nejsou příliš vhodné. Je proto ideální volbou pro pěstitele začátečníky. Než květinu budete zalévat, nechte vždy proschnout zeminu. Zalévá se přibližně jednou za dva až tři týdny.

Fotografie: Pixabay

Fittonia

Vhodná pro pokročilé pěstitele. Potřebuje více pozornosti než třeba Sansevieria. Má ráda vlhký vzduch i půdu, a proto se velmi hodí do koupelny. Zemina v květináči by neměla nikdy vyschnout. Zaléváme větším množstvím vody. Pokud by této rostlině chyběla voda, její listy začnou odspodu žloutnout.

Kapradí

Kapradí se velice častěji objevuje v moderních interiérech, na školních chodbách nebo v kancelářích. Zalévejte je přibližně každý druhý den menším množstvím vody. Do koupelny zvolte spíše starší kapradí, protože mladé kapradí potřebuje světlo k růstu.

Fotografie: Pixabay

Lopatkovec

Do koupelny se hodí pouze na zimu, protože v létě potřebuje více slunce. Lopatkovci vyhovuje vlhký vzduch. V zimě stačí zalévat jednou týdně a v létě dvakrát až třikrát týdně. Půda by neměla nikdy vyschnout a měla by být vždy trochu vlhká.

Zelenec

Je vhodný kamkoliv, protože jej můžete pěstovat venku i doma. Má rád hojnější zálivku, ale musíte si dávat pozor na přemokření. Jedná se o tropickou rostlinu, která má ráda rosení listů. Každý druhý rok přesazujte zelenec do většího květináče. Lépe díky tomu poroste a bude mít více květů.

Jak udržet květiny naživu v tmavé koupelně?

První volbou může být umělé osvětlení. V zahradnických obchodech se podívejte po profesionální sodíkové nebo LED žárovce. Vystačíte si i s běžnou, energeticky úspornou žárovkou a zářivkou. Rozsviťte rostlinám alespoň na 12 hodin denně. Světlo by mělo být umístěno 30 až 50 cm nad rostlinou.

Druhou možností je vyměňování rostlin. Pořiďte si dvě, které jsou vhodné do koupelny. Jednu umístěte do koupelny a druhou do jiné místnosti na světlé místo. Po sedmi až deseti dnech je vyměňte. Takto budete rostlinám dodávat světlo, které potřebují a zároveň vlhkost.

Třetí varianta je finančně náročnější. Jedná se o pořizování řezaných květin. Zainvestujte do řezaných květin a vždy si přibližně za jeden až dva týdny zajděte do květinářství pro nové. Jejich barvy a svěžest rozzáří i tmavou koupelnu.

Čtvrtou a poslední volbou jsou květiny v akváriu. Pořiďte si akvárium s rybičkami a do nich dejte květiny. Protože se rybičkám pravidelně zapíná světlo v akvárku, budou mít i rostliny dostatek světla. Navíc si koupelnu oživíte živými tvory.

Fotografie: Unsplash

Jak se správně starat o květiny v koupelně?

  • Při koupání se snažte květiny nepostříkat vodou.
  • Neumisťujte chemikálie a uklízecí prostředky do jejich blízkosti.
  • Zrcadla a skleněné prvky odráží světlo, které může pomoci s osvětlením.
  • Nakupte si kvalitní osvětlení.
  • Při používání laku na vlasy, deodorantu nebo chemických prostředků poté dobře vyvětrejte.

Zdroj: GardeningKnowHow

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]