Skvrna na pohovce nemusí znamenat katastrofu. Takto snadno odstraníte ty od vína, čaje i mastné fleky

Fotografie: Freepik

Stačí chvíle nepozornosti a na naší milované pohovce se může velmi snadno objevit skvrna. Rozlitý čaj, káva nebo víno není nic výjimečného. Co v takovém případě dělat? Hlavní je nepanikařit. 

Čím dříve zareagujete a přijmete vhodná opatření, tím větší je šance, že po skvrně nezůstane ani stopa. Naštěstí existují také účinné metody pro ošetření suchých a odolných skvrn. My vám poradíme, jak na to.

Mastné skvrny

Podle Murphyho zákona vždycky krajíc chleba spadne namazanou stranou dolů. Pokud se vám něco podobného stalo i na vaší pohovce, není třeba si zoufat. Mastné skvrny můžete odstranit pomocí bramborové mouky, mastku nebo práškové křídy. Stačí skvrnu hojně posypat jedním z těchto prostředků – každý z nich dokonale absorbuje mastnotu. Poté na prášek položte papírovou utěrku a jemně ji stačte a něčím ji zatižte. Po několika hodinách můžete papírovou utěrku odstranit a místo důkladně vysát. Pokud je skvrna skutečně odolná, může pomoci také alkohol. Naneste jej na hadřík a jemně otřete nečistoty.

Fotografie: Freepik

Skvrny od vína

Skvrnu na víno co nejdříve zasypte silnou vrstvou soli a položte na ni hadřík namočený ve studené vodě. Po 30 minutách skvrnu omyjte mýdlovou destilovanou vodou a jemně ji otřete hadříkem. Další možností je posypat skvrnu bramborovou moukou a poté ji pokropit citronovou šťávou. Zaschlé a staré skvrny od vína lze odstranit zředěným benzínem nebo 10% peroxidem vodíku. Nezapomeňte si připravit roztok s destilovanou vodou, protože voda z vodovodu může způsobit skvrny. Skvrnu na koženém čalounění je třeba setřít papírovým ručníkem a poté očistit destilovanou vodou s přídavkem mýdla.

Skvrny od kávy a čaje

Tyto skvrny bývají velmi trvalé. Pokud však jednáte rychle, máte velkou šanci na úspěch. Skvrnu je třeba co nejdříve omýt roztokem kyseliny citronové (5 nebo 10%). Zbývající nečistoty můžete odstranit roztokem destilované vody a jedlé sody.

Fotografie: Freepik

Skvrny od barev a inkoustu

Každý rodič jistě dobře ví, jak obtížné je zabránit malému dítěti, aby si kreslilo na pohovku fixou nebo perem. Takové skvrny lze odstranit roztokem kyseliny citronové (5 nebo 10%). Pomůže i zubní pasta nebo kolínská voda.

Vosk

Romantický večer při svíčkách může skončit malou katastrofou, pokud se vám vosk rozlije na gauč. Rychle jej zakryjte kostkami ledu a poté odstraňte vosk z povrchu. Mastné skvrny se zbavíte tak, že na ni položíte hedvábný papír a přejedete jej nahřátou žehličkou.

Zdroj: Goodhousekeeping

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]