Efektivnější praní prádla: Čistotu zajistí i správný druh pracího prostředku a jeho dávkování

Fotografie: Depositphotos

Nadýchané peřiny, měkoučký svetr, hebká halenka. Asi každý touží po tom, aby jeho prádlo bylo čisté a voňavé. Je však třeba vědět, v čem vlastně prát.

Praní prádla není věda, tedy při dodržení určitých zásad. Díky nim vám oblečení vydrží dlouho v dobrém stavu a stejně tak samotný spotřebič bude fungovat bez problémů. Na obojí má přitom vliv i taková banalita, jako je dávkování pracích prostředků.

Prášek nebo gel

Prací prášek, prací gel, aviváž, změkčovadlo. Přípravky, které se liší nejen složením, ale i svou účinností. Takže, jak to s nimi je?

  • Prací prášek – představuje nejúčinnější přípravek na praní prádla, proto je, jak uvádí web GoodHousekeeping, nejlepší na velkou špínu. Důvodem je obsah bělidel a rozjasňovače, které ale zároveň mohou mít vliv na barevnost prádla. Určitě tedy volte druh pracího prášku i podle barvy oblečení.
  • Prací gel – jeho efektivita je malinko nižší, nicméně na čem gel v této rovině tratí, dohání na šetrnosti k oblečení. Také se dobře rozpouští i při nižších teplotách. Jeho obdobou jsou potom prací tablety. U těch se vám ale může stát, že v bubnu najdete pozůstatek po gelovém obalu, který se řádně nerozpustil.
  • Aviváž a změkčovadlo – obojí prádlo změkčuje a dodá svěží vůni. Aviváž potom oblečení dokáže zbavit statické elektřiny. Aviváž můžete nahradit i různými alternativami, jak jsme radili na BydlímeÚtulně.

Měkké a nadýchané ručníky jako v lázních: O příjemnou hebkost se postará i jedlá soda a sůl

Co kam patří

Ať už máte doma pračku vrchem nebo předem plněnou, jistě disponuje „kouzelnou přihrádkou“ se symboly. Ty udávají, co kam patří, tedy kam máte nalít aviváž či prací gel nebo nasypat prášek. Symbol jedné svislé čárky, někdy usazené v košíku, označuje místo pro prací prostředek za předpokladu, že se chystáte pustit program předpírky. Pokud budete zapínat standardní program, dejte ho do oddílu označeného dvěma svislými čárkami, jak uvádí portál RecettesPlat.

praní prádla
Fotografie: Freepik

Zatímco u pracího prostředku si musíte nejčastěji maximální doporučené množství vyčíst na krabici, u aviváže máte dávkování jednodušší. Poslední zbývající přihrádka, nejčastěji modré barvy, bývá označená kytičkou, odkazující na vůni. Aviváž nebo změkčovadlo tedy přijde sem. Množství potom odhadnete snadno podle rysky s nápisem MAX.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*