Slupky od brambor nepatří do koše. Zjistěte, jakým zázrakem jste doposud plýtvali

Fotografie: Depositphotos

Bramborové slupky slouží jako výborné hnojivo pro květiny, a to hlavně kvůli vysokému obsahu draslíku. Můžeme je použít na jahody, maliny nebo angrešt. Hodí se nám ale také na úklid.

Slupky od brambor nejsou nevyžádaným odpadem v naší domácnosti, naopak. Mají pro nás až neuvěřitelné přínosy. Kromě hnojiva se z nich dá vyrobit i přírodní barva na vlasy. V dnešním článků se ale podíváme na to, jak nám mohou ušetřit práci při čištění kamen.

Obsahují velké množství vitamínů a minerálů

Slupky od brambor jsou mnohem více zdraví prospěšné než samotné brambory. Obsahují totiž nejen velké množství vitamínu B a C, ale jsou také velmi bohaté na vápník, železo a draslík. Poradí si nejen s rakovinotvornými buňkami, ale také s našimi šedinami nebo kruhy pod očima. A jsou také výborným pomocníkem v boji se sazemi.

Fotografie: Pexels

Při čištění kamen je jednoduše hoďte do ohně. Dokážou totiž z našeho komína vyčistit i dlouho usazené saze. Bramborové slupky totiž obsahují škrob, který se během spálení usadí na stěnách komína. Díky tomu dojde ke zničení nahromaděných sazí, a tím i pročištění komína. Komín sice nebude dokonale vyčištěn, ale pokud tuto techniku budete používat pravidelně, nebude potřeba přistupovat k jeho hloubkovému čištění tak často.

Použít můžeme i slupky z jiných potravin

Využít je můžeme nejen pro čištění komína, ale také při samotném roztápění krbu. Jako skvělý podpal totiž slouží slupky, které jsou usušené. Ty jednoduše umístíme do našeho krbu a zapálíme. Usušené slupky můžeme skladovat v uzavřené nádobě po dobu několika měsíců.

Fotografie: Pexels

Podobný efekt jako slupky bramborové nám zajistí i slupky z cibule. Jedná se o rady z dob našich pradědečků, jejich použití je nejen ekologické, ale i ekonomické. Vyhneme se tak zbytečným chemikáliím a pomůžeme si čistě přírodní cestou. Při vaření tedy už slupky nevyhazujte, mohou se hodit na další použití.

Zdroj: Fabiosa

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]