Efektivní zapálení krbu snadno a rychle: Metoda „shora dolů” funguje lépe s menšími polínky

Fotografie: Depositphotos

Každý vyladěný krb s hořícím dřevem dodává pokoji příjemnou a hřejivou atmosféru, ale především poskytuje teplo. Při správném nastavení krásně hoří a vůbec nekouří.

Jak toho ale dosáhnout, jaké zvolit dřevo a konkrétní způsob zapalování? Zapálení krbu se na první pohled zdá docela snadné. Prostě dáte dovnitř dřevo, škrtnete zápalkou a oheň hoří. Pravdou je, že se to ne vždy dá udělat takto jednoduše. V čem to tedy vězí? V první řadě je třeba připravit dřevo, přesněji řečeno jeho velikost. Lepší jsou menší polínka, ideálně dlouhé a tenké částice. Cokoli velkého je prakticky nemožné ihned zapálit, chytne to až po delším čase.

Suché dřevo a metoda „shora dolů”

Potřebujete také skutečně proschlé dřevo, jinak počítejte s oblaky kouře po celou dobu hoření. Jestli chcete krb zapálit opravdu rychle, je dle webu Deccoria na místě dřevo naaranžovat. Postup „shora dolů” je velmi efektivní. Několik velkých polen dejte na samé dno krbu. Hromadu polen na ně a podpal úplně nahoru. Následuje zapálení ohně a nastavení nejvyšší úrovně nasávání vzduchu. To dovoluje rychle krb zapálit bez nutnosti do něj pak ještě zasahovat.

Snadné čištění krbu krok za krokem: Kromě chemikálií lze využít také popel

Nemusíte tudíž stále přikládat, nezapomeňte ale na optimalizaci vzduchového proudění. Nejvíce tepla vám poskytne kalorické dřevo z listnatých stromů, hlavně jasan, habr, buk, jabloň, švestka nebo hrušeň. V krbu by nemělo končit dřevo jehličnanů, které obsahuje hodně pryskyřice. Ta zvyšuje jeho vlhkost a na skle pak vznikají obtížné usazeniny. O čistění krbu a jeho skla už jsme na BydlímeÚtulně.cz psali. Ale hlavně musí být dřevo skutečné suché.

hořící poleno krb
Fotografie: Pixabay

Suché dřevo a zahlcení

Nejlepší je to, které si v suchém prostředí poleželo 1–3 roky. Pak je jeho vlhkost totiž jen asi 15–20 %. Pokud špatně nastavíte přívod vzduchu, projeví se dle KrbůFortell také tzv. zahlcení. Nastává v momentě, kdy palivu odeberete moc kyslíku. Třeba když dáte palivo na žhavé uhlí, ale zároveň neotevřete přívod vzduchu. Palivo zplynuje a nebude dobře spáleno. Při otevření dvířek pak mohou nahromaděné plyny lehce explodovat.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]