Efektivita solárních panelů se neustále zvyšuje. Časem budou generovat elektřinu i v noci

Fotografie: Depositphotos

Bude brzy elektřina zadarmo? Spektrum využití solárních panelů i možnosti, odkud čerpat energii, se neustále posouvají.

Že solární panel přece potřebuje pro své fungování denní světlo? Ne tak docela. Vědci ze Stanfordu pracují na panelu, který čerpá energii z naprosto nečekaného zdroje. Dokáže totiž generovat elektřinu z vesmírného chladu v noci.

Nejen Slunce, ale rovnou celý vesmír

Solární panel – jak již název napovídá, funguje na principu solární, tedy sluneční energie. Tu potom přeměňuje na elektřinu. Z podstaty věci tak vyplývá, že v noci elektřinu generovat nemůže. Tedy prozatím. V procesu zkoumání je možnost využití svitu hvězd nebo měsíce – nicméně podle nejnovějších poznatků by již brzy mohly panely fungovat i během bezměsíčné noci. Elektřinu by měly generovat z „energie vesmíru“.

Vědci ze Stanfordu podle portálu Cnet věří v to, že kromě slunce, jakožto zdroje obnovitelné energie, by se měl využívat také chlad vesmíru. Právě ten totiž v noci hraje podstatnou roli. Veškeré předměty i osoby na planetě Zemi vyzařují teplo a v noci se díky určitému efektu dostávají do stavu, kdy mají o několik stupňů nižší teplotu, než je teplota okolí. A tohoto rozdílu chtějí vědci využít při generování energie.

Fotovoltaika nemusí být jen pro vyvolené. Podívejte se na její výhody a jak ji získat velmi levně

Příliš malá výkonnost

Solární panely se především v posledních letech těší velké oblibě. I podle našeho článku na BydlímeÚtulně se totiž se solárními panely dá výrazně ušetřit. Tyto komerčně dostupné panely pak vědci využili při testování své hypotézy. Na základní křemíkový článek pouze umístili jednoduchý termoelektrický generátor, jak informuje web TechnickýTýdeník. Celková výroba jejich zařízení tak byla nejen snadná, ale také levná. A co víc, opravdu generuje elektřinu i v noci!

Noční obloha
Fotografie: Freepik

Nicméně účinnost tohoto převratného získávání energie je prozatím velmi nízká. Pohybuje se pouze kolem asi 5 %. Pro představu – jeden solární panel ve dne vytvoří přibližně 200 wattů/m2, přičemž upravený panel generoval v noci 50 miliwattů/m2. Ona troška elektřiny by tak tak dokázala napájet slabší LED světlo. Přestože masová výroba takového zařízení se ještě nečeká, zcela jistě jde o začátek převratné cesty.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]