O těchto právech v rámci sousedských vztahů ví jen hrstka Čechů. V případě sporu můžete být o krok napřed

Fotografie: Biodedek / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Sousedské vztahy jsou neodmyslitelnou součástí života v každé komunitě a Česká republika není žádnou výjimkou.

V Česku, stejně jako jinde, mohou být sousedské vztahy zdrojem podpory i přátelství, ale také napětí a konfliktů. Sousedé se mohou setkávat s řadou problémů, od drobných neshod až po vážné spory, které se mohou týkat vlastnických práv či údržby společných prostor. Někdy pomůže bytové družstvo nebo SV, jindy až sousedská žaloba, jak píší na webu EStav.

Spousta lidí myslí jen na svá práva

Mezi sousedy vždy docházelo k nějakým třenicím. A nemusí jít jen o bydlení v bytových domech, ani sousedé v rodinných domcích se mnohdy nesnesou. Jen si vzpomeňte, jak je to s jablkem, co přečnívá na sousedovu zahradu: utrhnout, nebo neutrhnout? Řešení těchto trampot, ale hlavně jejich prevence jsou důležité pro udržení harmonického soužití. V České republice existují různé způsoby, jak řešit sousedské spory, včetně mediace a právních kroků.

Důležitým aspektem je komunikace a snaha o vzájemné porozumění, čímž se může předejít mnoha následným problémům. V případě, že se situace vyhrotí, se mohou lidé obrátit na právníky nebo využít služeb mediátorů, kteří pomohou najít uspokojivé řešení pro obě strany. Je důležité si uvědomit, že sousedské vztahy mohou významně ovlivnit kvalitu života všech zúčastněných a že spolupráce a vzájemná úcta jsou základem pro jejich úspěšné fungování. Jenže v současnosti se zdá, že lidé dávno zapomněli, co slovo úcta znamená.

Češi nyní ve velkém skupují „domy za dvacku“. Nabídka je ovšem omezená. Kdo dřív přijde, ten dřív bere

Krátkodobé podnájmy a sousedské vztahy

Majitelé nemovitostí do svých bytů přijímají podnájemníky k dlouhodobému či krátkodobému bydlení. Těm dlouhodobým, což jsou většinou rodiny s dětmi, na soužití mezi sousedy obvykle alespoň částečně záleží, tak se snaží problémy nezpůsobovat. Ale ti krátkodobí? Vědí, že brzy budou zase jinde, a na ostatní kašlou. A často nejen nájemníci, ale i sami majitelé. Oni v domě nebydlí, tak se o tamní poměry příliš nestarají.

Lidé neumí řešit spory, protože se spolu odnaučili komunikovat
Fotografie: Pixabay

Žijí-li v bytovém domě jen majitelé, odsouhlasí si ve stanovách SV pravidla a většinou se je snaží dodržovat. Ale krátkodobí nájemníci? Přijdou se ubytovat třeba jako turisté přes Airbnb, obrátí vše vzhůru nohama a zase zmizí. Jaké potíže mezi sousedy v bytových domech vznikají a nejčastěji se řeší? Nadměrný hluk, kouření na balkoně, přičemž v létě kouř proniká otevřenými okny do několika dalších bytů, odpadky na chodbě, nepořádek kolem popelnic, soužití mladých vedle starých a řada jiných.

Z průzkumu českých agentur, jak píše web SeznamZprávy, vyplývá, že kolem 60 % dotazovaných mělo nějaký spor se sousedy. A 20 % dotázaných trápí sousedské spory několikrát do roka. Z tohoto hlediska jsou na tom lépe bytová družstva. Když si členové odsouhlasí, že krátkodobé nájemníky v domě nechtějí, musejí to družstevníci respektovat – byty totiž patří celému družstvu, nikoliv jednotlivci. U společenství vlastníků to však zakázat nelze. Prozatím.

Na BydlímeÚtulně jsme nedávno napsali i o tom, že majitelé bytů mají novou povinnost – každý měsíc musí provádět dálkový odečet tepla.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*